Łuków

Gmina Łuków: Zespół Pieśni i Tańca JATA ma już 10 lat

Kultura Sob. 25.05.2024 23:37:48
25
maj 2024

Zespół Pieśni i Tańca „Jata” pokazał co potrafi. Tancerze zaprezentowali się przed licznie zgromadzoną publicznością podczas koncertu, który odbył się w sobotę 25 maja. Okazją do tego występu był obchodzony w tym roku jubileusz zespołu. „Jata” świętuje właśnie 10 „urodziny”.

W 2014 roku wójt Mariusz Osiak postanowił zrealizować pomysł, który „chodził mu po głowie”, i o którym dużo rozmawiał z żoną. Był to pomysł założenia w gminie zespołu ludowego. Jak mówi nam wójt wydał wreszcie swoiste „polecenie” ówczesnemu dyrektorowi Gminnego Ośródka Kultury Henrykowi Wysockiemu, który miał ten pomysł wcielić w życie. Dyrektor zaczął działać. Zatrudnił kierownika artystycznego Kamila Zaliwskiego, który dziś jest dyrektorem GOK-u. On zajął się choreografią. Kierownikiem muzycznym został Przemysław Nurzyński. I tak to wszystko się zaczęło.

Na początek powstał Dziecięcy Zespół „Jata”. Z czasem przekształcił się on w Zespół Pieśni i Tańca „Jata”, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury, a prowadzi go Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Kultury w Gminie Łuków. Do zespołu należy 70 młodych tancerzy, którzy podzieleni są na trzy grupy wiekowe. Krzewią kulturę i tradycję w kraju i zagranicą. Mają na swoim koncie już wiele występów i nagród.

W sobotnie popołudnie 25 maja w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie Zespół Pieśni i Tańca „Jata” pokazał co potrafi. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się wszystkie grupy. Zatańczyli tańce górali spiskich, wiązankę tańców i zabaw podlaskich, suitę tańców Ziemi Rzeszowskiej i suitę rzeszowską. Publiczność obejrzała też pokaz pod tytułem „Leciały Żurawie” w wykonaniu Amelii Goławskiej i Marcina Lendziona – taniec oraz Mai Kakol i Pawła Grochowskiego – wokal przy akompaniamencie w wykonaniu Julii Goławskiej - flet. Wysłuchano również utworu „Jadą goście jadą” w wykonaniu Aleksandry Rosińskiej, wiązanki przyśpiewek ludowych w wykonaniu najmłodszej i średniej grupy oraz wiązanki walców w wykonaniu zespołowej kapeli, w skład której wchodzą: Przemysław Nurzyński - akordeon, Dominika Zemło – skrzypce, Mateusz Adamowicz – klarnet, Tomasz Nurzyński – trąbka oraz Łukasz Bieńczak, który gra na bębenku oraz pełni w zespole również funkcję instruktora śpiewu.

Galowy koncert „Jaty” zakończyły podziękowania i słowa uznania, które płynęły od przedstawicieli władz gminy, władz wojewódzkich, przedstawicieli zespołów ludowych oraz mecenasów zespołu. Kamil Zaliwski otrzymał odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury. Były też słodkie prezenty dla wszystkich młodych tancerzy.









Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Klimek Niedz. 26.05.2024 05:11:23

Gdzie starostunio nie dobiegł?