Sokołów

Koncert inauguracyjny 20. Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych

Kultura Śr. 06.09.2023 12:57:52
06
wrz 2023

We wtorek, 5 września w Sokołowskim Ośrodku Kultury oficjalnie rozpoczęła się, jubileuszowa, 20. edycja Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych. Po porannych prezentacjach w sokołowskich szkołach wieczorem na scenie SOK odbył się uroczysty koncert inauguracyjny.

Na siedem wrześniowych dni do Sokołowa Podlaskiego zawitały zespoły folklorystyczne z różnych zakątków świata:
- Zespół Folklorystyczny „Upīte” z Łotwy,
- Grupo Mexico Folclorico z Meksyku,
- Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii z Lidzbarka Warmińskiego.

Goście jak i gospodarze, Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, porwali sokołowską publiczność swoim pięknym tańcem i śpiewem.

Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne to nie tylko barwne występy prezentujące kulturę ludową i folklor, ale także rozmaite wydarzenia towarzyszące. Dla mieszkańców miasta oraz regionu przygotowano warsztaty taneczne, podczas których nauczą się tańca i zabaw z różnych krajów. Przewidywany jest również czas na wspólną integrację.

W sobotę, 9 września o godzinie 16:00 w Parku Przemysłowym (Dawna Cukrownia) odbędzie się koncert galowy, podczas którego wystąpią uczestnicy NSF oraz Zespół „Mazowsze”.

Grupo Mexico Folclorico | Meksyk

Tancerze przylecą do Sokołowa z miasta Tultepec i zaprezentują tańce, śpiewy i muzykę charakterystyczne dla meksykańskich stanów Puebla, Nayarit, Veracruz, Talisco i Michoacan. Ich występ będzie przeglądem bogatej i barwnej kultury meksykańskiej.

Folklorystyczny „Upīte” | Łotwa

Początki zespołu sięgają 1980 roku. W repertuarze mają tradycyjne pieśni i tańce z Północnej Łatgalii – regionu Łotwy. Prezentują tradycyjne stroje narodowe, w tym tzw. abreńskie. Tancerzom przygrywa kapela. Zarówno tańce jak i muzyka są tradycyjne – bez współczesnych aranżacji. Poprzez łatgalskie tańce próbują oddać wrażenie, jak ludzie radowali się i bawili setki lat temu w łotweskim regionie Łatgalii. Zespół reprezentuje wioskę Upite, która wpisana na listę narodową listę kulturalnego dziedzictwa Łotwy.

Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii | Polska
Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii powstał w 2008 r. w Lidzbarku Warmińskim, założyła go dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury Jolanta Adamczyk wspólnie z choreografem – Jakubem Naczmańskim i w tym składzie zespół prowadzony był do 2016 roku. Od 2016 roku zespołem kieruje obecny dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury – Paweł Sadowski, a głównym instruktorem jest Anna Sadowska.

W swoim repertuarze Perła Warmii posiada widowiska obrzędowe oraz tańce z różnych regionów Polski min. z regionu Warmii, Spisza, Kaszub, Kurpii, Biłgoraja, Opoczna, Kujaw, Śląska, Górali Żywieckich, Krakowiaków Wschodnich, Łowicza, Lublina oraz Wilna. Zespół z powodzeniem brał udział w festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” | Polska

Reprezentacyjny Zespół Miasta Sokołów Podlaski ZPiT „Sokołowianie” został założony w 2002 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
Misją zespołu jest popularyzacja tańców ludowych i narodowych, a także szeroko rozumianego folkloru. W swoim repertuarze posiadają tańce i obrzędy niemal z każdego regionu Polski.

Posiadają tytuł Zespołu Reprezentacyjnego Miasta Sokołów Podlaski oraz certyfikat CIOFF (Stowarzyszenie – Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), dzięki którym z powodzeniem reprezentują nie tylko swoje rodzinne miasto ale także Polskę na licznych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.


Fot: Paweł Kryszczuk / Sokołowski Ośrodek Kultury
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.