Koncert kolęd w Pustelniku
sty 2024
6 stycznia w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku w gminie Stanisławów odbył się koncert kolęd. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa szopek bożonarodzeniowych zgłoszonych w ramach konkursu.
Wspólne kolędowanieKoncert poprzedziła msza św. sprawowana przez ks. Dariusza Dębińskiego – proboszcza parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku. Następnie zgromadzona publiczność wysłuchała występu Stanisławowskiej Orkiestry Dętej wraz z Orkiestrą Dętą Gminy Jakubów pod batutą Sebastiana Smędry. Muzycy zagrali nie tylko melodie najpiękniejszych polskich kolęd, ale także najbardziej popularnych zagranicznych utworów świątecznych. Druga część koncertu należała do zespołu folklorystyczno-tanecznego „Staśkowiacy” prowadzonego przez Margaritę Kajkową. Dzieci i młodzież zaśpiewały znane i te mniej znane polskie kolędy i pastorałki. Po koncercie w pobliskiej remizie odbył się dalszy ciąg kolędowania. Swój debiut miał tam chór Grupy Teatru Obrzędowego „Goździk” z Pustelnika, który prowadzi Julia Dobrowolska. Wszystko zakończył ponowny występ „Staśkowiaków” i poczęstunek dla uczestników wydarzenia.
Dobre życzenia
Kolędowanie to także czas na składanie sobie noworocznych życzeń. Wójt gminy Stanisławów, Kinga Anna Sosińska życzyła „abyśmy żyli spokojnie, w zgodzie, w odpowiednim ładzie, wspólnie, żeby nam się darzyło, aby nam zdrowie dopisywało i aby wszyscy byli szczęśliwi na tyle, na ile jest to możliwe”. Życzenia uczestnikom koncertu złożyli także marszałek Janina Ewa Orzełowska oraz starosta miński Antoni Jan Tarczyński. – Okres Świąt Bożego Narodzenia kojarzy nam się z ciepłem, dobrem i miłością. Opłatek symbolizuje dzielenie się dobrem i przypomina nam o tym, że nie tylko w okresie tych Świąt powinniśmy pamiętać o dzieleniu się dobrem. Często tak niewiele trzeba, aby innym ludziom żyło się lepiej. Czasami wystarczy wyciągnięta dłoń, czasami dobre słowo, a czasami po prostu bycie obok. Na Nowy Rok życzę Państwu, abyście mieli marzenia i o nie walczyli, by mogły się spełnić. Życzę także zdrowia i abyście mieli wokół siebie kogoś na kogo będziecie mogli liczyć, kogoś, kto w chwilach trudnych powie „Nie martw się”. Życzę Państwu, abyście zawsze mieli wokół siebie dobrych ludzi – powiedziała Pani Marszałek. – Na 2024 rok życzę, aby spełniły się wszystkie plany i zamierzenia, nawet te najdrobniejsze. Życzę pokoju i spokoju – pozdrowił noworocznie starosta miński. Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli także obecni: radni powiatowi Leonard Zdanowicz i Piotr Pustoła oraz radni Gminy Stanisławów.
W nawiązaniu do tradycji
W sobotę odbyło się także oficjalne rozstrzygnięcie V Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych połączone z otwarciem wystawy zgłoszonych prac. Oceniła je komisja konkursowa w składzie Kinga Anna Sosińska, ks. Dariusz Dębińsk oraz Sylwia Buczek. Główne cele konkursu stanowią: prezentacja szopki bożonarodzeniowej jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej, pobudzenie inwencji twórczej w zakresie inscenizacji szopek z wprowadzeniem akcentów religijnych, a także rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci, młodzieży i dorosłych oraz uzdolnień plastycznych. Ważne jest także kształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia. - Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie przestrzennej stabilnej pracy (szopki bożonarodzeniowej) statycznej lub ruchomej. Należało koniecznie uwzględnić wyraźne elementy Bożego Narodzenia. Zgodnie z regulaminem, prace należało wykonać z dowolnego materiału, przy czym zalecało się wykonanie szopek z materiałów naturalnych: sznurków jutowych, lnu, nici, roślin, drewna itp. Ze względu na specyfikę pracy przy powstawaniu szopki, mogły pomagać także inne osoby, na przykład rodzice czy rodzeństwo – informuje Czesława Kaim, przewodnicząca Koło Gospodyń Wiejskich „Goździk” w Pustelniku. Ocena nie była łatwa, kryteriów było wiele. Jurorzy oceniali pod względem nawiązania do tradycji, architektury, doboru i wykorzystania materiałów (w szczególności naturalnych), wkładu pracy, walorów plastycznych (kompozycja, kolorystyka, dodatki), nowatorstwa, oryginalności pomysłu, estetyki pracy, trwałości konstrukcji, dekoracyjności oraz ogólnego wrażenia estetycznego. Decyzją Komisji przyznano cztery I miejąca (ex aequo). Zdobyli je: Basia Ruta z mamą Agnieszką Rutą; Magdalena Ruta; Karol i Franciszek Siporscy oraz Kazimierz i Natalia Kosmanowie, Paulina i Patrycja Kaim z dziadkiem Grzegorzem. Z kolei II miejsce zdobyli (także ex aequo): Elżbieta Bąkowska oraz Michał Śmietański. Komisja nie przyznała III miejsca. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz bony pieniężne o łącznej wartości 2000 zł. - Ten konkurs i te szopki są bardzo ważne. Ważny jest z jednej strony dlatego, że pokazuje naszą historię, naszą tradycję chrześcijańską. I warto pokazywać najmłodszym jak to dawniej było. I naszym obowiązkiem – dorosłych – jest uświadamianie tego skąd się wywodzimy, ukazywanie naszej historii i religii – zaznaczyła J. Orzełowska.
Obydwa wydarzenia zarówno ,,Koncert kolęd” jak i ,,Wystawa szopek bożonarodzeniowych” odbyły się w ramach w projektu pn. „COOLtura jest COOL. Poprawa dostępu do kultury i sztuki mieszkańców Gminy Jakubów i Gminy Stanisławów” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorami wydarzenia byli: Kinga Anna Sosińska – Wójt Gminy Stanisławów oraz Gmina Stanisławów we współorganizacji z Kołem Gospodyń Wiejskich „Goździk” w Pustelniku oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stanisławowie.
Zobacz Galerię
WWl
1 komentarze
To był przepiękny koncert.