Łuków

Literacki Dzień Dziecka w Łukowskim Ośrodku Kultury

Kultura Śr. 22.05.2024 07:43:39
22
maj 2024

W Łukowskim Ośrodku Kultury odbędzie się Literacki Dzień Dziecka. Zaplanowano go na środę 29 maja. Gościem spotkania będzie Joanna Olech, autorka „Dynastii Miziołków”.

Joanna Olech to polska graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pisze artykuły o literaturze dziecięcej w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej” i „Gazecie Wyborczej”. Od 2007 roku jest w zarządzie Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Od 2021 roku zasiada w kapitule konkursu Literacka Podróż Hestii. Joanna Olech napisała, między innymi, takie książki jak: „Miziołki wracają, czyli Kaszydło rządzi”, „Gdzie diabeł mówi... do usług!”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Pulpet i Prudencja: Smocze Pogotowie Przygodowe”, „Tarantula, Klops i Herkules”, „ArcyBolek”, „Bolek i Lolek szukają skarbu. Bajka o wychodzeniu z tarapatów”, „Kajtek. Bajki mają moc”, „Guzik. Bajki mają moc” i wiele innych.

„Dynastia Miziołków” jest pamiętnikiem 11-letniego chłopaka, niesfornego i bystrego, zwanego przez rodzinę Miziołkiem. Pisana była w odcinkach do nieistniejącego już pisma dla młodzieży „Świat Młodych”. Ukazywała się przez rok, co tydzień, po czym pojawił się wydawca, który pamiętnik opublikował w postaci książki. Wkrótce potem „Dynastia Miziołków” otrzymała nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego i weszła do lektury szkolnej, co tak pochlebiło autorce, że postanowiła pisać dalej. Na drugą część „Miziołków” trzeba było dłuuuugo czekać, ale oto jest! - „Miziołki wracają, czyli Kaszydło rządzi”. Tym razem narratorką pamiętnika jest młodsza siostra Miziołka - Kaszydło. A że upłynęło kilka lat, bohater książki w części drugiej jest maturzystą, a jego siostry mają odpowiednio: 11 i 9 lat. Miejsce białego szczura Ogryzka w domu Miziołków zajmuje tym razem szop pracz - Franio. W pamiętnikach obojga rodzeństwa sportretowani są przyjaciele nastolatków, pierwsze miłości, nauczyciele i domownicy. Każdego dnia następują po sobie sukcesy i katastrofy, jak to bywa, kiedy się jest w pół drogi między dzieckiem, a dorosłym.

Literacki Dzień Dziecka to propozycja dla uczniów klas III – VI szkół podstawowych. Uczestnicy spotkania z Joanną Olech będą mieli okazję zapytać ją o to, jak wygląda warsztat pisarza. Będzie również okazja do quizów i czytania fragmentów „Dynastii Miziołków”.

Spotkanie autorskie z Joanną Olech już w środę 29 maja. Odbędzie się w sali widowiskowej ŁOK. Początek o godzinie  10.00. Podczas wydarzenia odbędzie się również kiermasz książek Joanny Olech, zorganizowany przez jedną z łukowskich księgarni.informacja: ŁOK

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.