Łuków

Łuków: Twórczość Mieczysława Gaja. A to ludowe właśnie…

Kultura Sob. 18.11.2023 10:30:55
18
lis 2023

Sala Muzeum Regionalnego w Łukowie wypełniła się rzeźbami, których twórcą jest Mieczysław Gaja – jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy Ziemi Łukowskiej, założyciel „szkółki rzeźbiarskiej” i wieloletni prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Łukowie.

W piątkowe popołudnie 17 listopada w Muzeum Regionalnym w Łukowie odbył się wernisaż wystawy „A to ludowe i polskie właśnie... Twórczość Mieczysława Gaja z Łukowa”. Na spotkanie z twórcą i jego pracami przybyło wielu gości. Byli też przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Wszyscy chcieli wyrazić uznanie Mieczysławowi Gaja, rzeźbiarzowi, który tworzy od blisko 50 lat. Na wystawie można oglądać jego ostatnie prace: scenki z życia wsi, postacie świętych i Szopki Bożonarodzeniowe.

Wystawę prac Mieczysława Gaja będzie można oglądać w łukowskim muzeum do końca lutego przyszłego roku.

Mieczysław Gaja urodził się 16 lipca 1953 roku w Łukowie. Rzeźbiarstwem zainteresował się dzięki teściowi, Wacławowi Susce. W 1982 r. został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Brał udział w licznych wystawach i konkursach lokalnych i ogólnopolskich. Przez wiele lat prowadził pokazy i warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży. Był założycielem łukowskiej „szkółki rzeźbiarskiej”. Od wielu lat jest prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Łukowie.

Artysta wykonuje rzeźby pełne i płaskorzeźby o tematyce świeckiej oraz sakralnej. Artysta posiada własny styl, a jego prace są łatwo rozpoznawalne wśród rzeźb innych twórców łukowskiego ośrodka.

Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i odznaczeń m.in.: Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego” za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby ludowej, „Srebrny Krzyż Zasługi” za całokształt pracy twórczej, Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Złoty Krzyż Zasługi”, Brązowy i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, „Nagrodę imienia Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla kultury ludowej”, Nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza” za twórczość artystyczną w dziedzinie rzeźby ludowej i działalność edukacyjną.

Jego prace były prezentowane na wystawach w Berlinie, Strasburgu, Sztokholmie, Paryżu, Gottingen (Niemcy) oraz Pravo (USA). Obecnie znajdują się w zbiorach muzeów w Łukowie, Warszawie, Lublinie, Białej Podlaskiej, Siedlcach oraz w USA.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.