Maciejowice: jedyne takie muzeum w Polsce
sie 2024
Maciejowickie Muzeum Tadeusza Kościuszki jest jedyną w Polsce tego typu placówką biograficzną naczelnika. Placówka prowadzi stałą ekspozycję poświęconą życiu generała oraz archeologiczną, opartą o zabytki wydobyte podczas kilkuletnich badań, a jej głównym zadaniem jest kreowanie patriotycznych impulsów wśród odwiedzających.
Muzeum mieści się w budynku Ratusza, który został wzniesiony na początku XIX w. w stylu klasycystycznym. Placówka utworzona została decyzją wojewody siedleckiego z dnia 1 marca 1988 roku w wyniku starań Towarzystwa Miłośników Maciejowic. Obecnie wchodzi w skład Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach.W muzeum można obejrzeć makietę bitwy, która w sposób poglądowy pozwala zrozumieć jej przebieg i uwarunkowania. Sytuacja przedstawiona na makiecie to stan ok. godz. 11:00 w dniu 10 października 1794 roku. Każda figura żołnierza odpowiada 33 żołnierzom w rzeczywistości.
- Nasze muzeum gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie, twórczość, działalność społeczną i polityczną znanego wszystkim Tadeusza Kościuszki – mówi Agnieszka Pacyk. Jest tu np. fragment łóżka z pałacu w Podzamczu, w którym ranny leżał po wyniesieniu z pola walki. W pobliżu dawnego dworu w Krępie znajduje się rezerwat przyrody „Kopiec Kościuszki”. Pośrodku lasu, w miejscu, w którym pojmano naczelnika, w 1861 r. usypano niewielki kopiec poświęcony poległym w bitwie maciejowickiej (ziemię noszono w czapkach i fartuchach).
- Głównym zadaniem maciejowickiego muzeum jest kreowanie patriotycznych impulsów wśród ludzi, którzy tę placówkę odwiedzają. Impulsy te rodzą się poprzez wspomaganą słowem, wizualną opowieść o losach Tadeusza Kościuszki oraz poprzez przewodnictwo po polu bitwy i miejscach z nią związanych... - uzupełnia.
O maciejowickim muzeum Waldemar Jaroń rozmawia z Agnieszką Pacyk z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury.
0 komentarze