Włodawa

Nie żyje ceniony historyk, twórca Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie

Kultura Wt. 21.11.2023 18:13:46
21
lis 2023

19 listopada w wieku 62 lat zmarł dr Marek Bem, znany i ceniony historyk, autor licznych publikacji dotyczących m.in. Holocaustu. Pochodził z Dolnego Śląska, ale przez większość życia mieszkał na wschodzie Polski. Był m.in.: twórcą Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 25 listopada w Chełmie.

O jego śmierci poinformowała rodzina na profilu społecznościowym: "Niecierpliwy duch, zawsze żyjący w zgodzie ze swoimi przekonaniami". Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 25 listopada o godzinie 12.00 w Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie. ciało zostanie złożone na Cmentarzu Parafialnym na ulicy Lwowskiej.

Śp. Marek Bem urodził się 1961 roku w Legnicy na Dolnym Śląsku, ale swoje życie związał z Włodawą. W 1999 roku został dyrektorem Muzeum Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego (dzisiejsze Muzeum - Zespół Synagogalny), w tym filii muzeum w Sobiborze. Funkcję tę pełnił do 2010 roku. Marek Bem był pomysłodawcą i twórcą Festiwalu Trzech Kultur, który od ponad 20 lat jesienią, odbywa się we Włodawie. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 roku. To jeden z największych i najbardziej znanych festiwali na Lubelszczyźnie, upamiętniający wielokulturową historię Włodawy. W miasteczku przez lata żyli obok siebie wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i prawosławia.

Ostatnie zarejestrowane wystąpienie śp. Marka Bema przypomina na swoim profilu na facebooku w Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.źródło: Włodawa na sygnale
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.