Nowy tydzień w Kinie Łuków
sty 2024
„Powstaniec 1863”, „Akademia Pana Kleksa” oraz „Vika!” to trzy filmy, które będzie można zobaczyć w Kinie Łuków od 12 do 18 stycznia.
„Powstaniec 1863” to film biograficzno-historyczny produkcji polskiej z 2024 roku. Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem Powstania Styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojska i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania.22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.
Ksiądz Stanisław Brzóska był związany z Ziemią Łukowską. Był kapelanem w łukowskiej parafii, gdzie został aresztowany przez władze rosyjskie za głoszenie kazania patriotycznego. 23 stycznia 1863 roku z grupą włościan zaatakował garnizon łukowski. Mianowany przez Rząd Narodowy naczelnym kapelanem wojsk powstańczych w stopniu generała. Podczas powstania brał udział w bitwach m.in. pod Gręzówką, Siemiatyczami, Włodawą i Sławatyczami.
Wiosną 1864 roku zorganizował około czterdziestoosobowy oddział konny, rozbity pod koniec grudnia. Przez pewien czas ukrywał się wraz z powstańcami w rezerwacie Jata w okolicach Gręzówki. W roku 1865 ukrywał się wraz ze swym adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim, synem kowala z Łazów pod Łukowem, w domu sołtysa wsi Krasnodęby-Sypytki pod Sokołowem Podlaskim. Miejsce pobytu księdza wskazała w wyniku tortur Antonina Konarzewska, kurierka Rządu Narodowego. W kwietniu 1865 roku wieś została otoczona przez wojska rosyjskie. W czasie ucieczki został ranny w rękę i wraz z adiutantem Wilczyńskim dostał się do niewoli. Wyrokiem sądu polowego został skazany na powieszenie. Egzekucję na ks. Brzósce i Wilczyńskim wykonano 23 maja 1865 roku na rynku w Sokołowie Podlaskim w obecności dziesięciotysięcznego tłumu. Brzóska był ostatnim powstańcem, który utrzymał się w Królestwie aż do wiosny 1865 roku.
„Powstaniec 1863” w dniach od 12 do 18 stycznia o godz. 20:00. Czas: 1 godz. 50 minut.
„Akademia Pana Kleksa” to film fantasy produkcji polskiej z 2023 roku. Jest to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80-tych XX wieku. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki Ady Niezgódki, która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę... Wyobraź sobie świat, który tworzy nieograniczona niczym wyobraźnia. Świat, w którym możesz poczuć zapach koloru i usłyszeć jego smak. To świat narysowany umysłem dziecka, ale tak jak każdy rysunek ma swoje kontury, tak każdy nawet najpiękniejszy świat ma swoje reguły. Co, jeśli je złamiesz? Ta bajka się dopiero pisze… A piszą ją wybitni polscy aktorzy – m.in. wcielający się w postać Ambrożego Kleksa Tomasz Kot oraz grająca Adę Niezgódkę Antonina Litwiniak. Na ekranie, w roli tajemniczego Doktora, pojawia się również Piotr Fronczewski.
„Akademia Pana Kleksa” w dniach od 12 do 18 stycznia o godz. 15:30 oraz 17:45. Czas: 2 godz. 5 minut.
„Vika!” to film dokumentalny produkcji polsko-włosko-fińsko-niemieckiej z 2023 roku. 84-letnia Vika jest gwiazdą warszawskich klubów i miejskim kolorowym ptakiem. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Lecz gdy zdrowie zaczyna szwankować, Vika musi zmierzyć się z przemijaniem. Czy odnajdzie cel w dawaniu radości innym seniorom – równie samotnym, jak ona? Musical dokumentalny „Vika!” jest słodko-gorzkim portretem kobiety, która celebruje życie do samego końca.
„Vika!” w dniach od 12 do 18 stycznia o godz. 14:00. Czas: 1 godz. 14 minut.
Bilety na wszystkie filmy można kupić w kasie Kina Łuków oraz on-line.
informacja i zdjęcia: Kino Łuków
0 komentarze