O plecionkarstwie i korzystaniu z materiałów cyfrowych
lis 2023
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Szkoła Podstawowa w Łempicach zapraszają na spotkanie, które odbędzie się w Siemiatyczach w poniedziałek, 4 grudnia pod hasłem „Dziedzictwo Podlasia: plecionkarstwo z wikliny” w ramach projektu „Postcriptum dźwiękowe. Nowe oblicze archiwalnych filmów”.
W ramach wydarzenia zostanie pokazany film „Plecionkarstwo z wikliny” zrealizowany w Ogrodnikach w powiecie siemiatyckim przez Piotra Szackiego i Krzysztofa Chojnackiego w 1980 roku na taśmie filmowej 16 mm. Ówczesny film powstał bez dźwięku, obecnie dzięki digitalizacji został remasteryzowany oraz udźwiękowiony.Podczas spotkania pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Amudena Rutkowska, etnolożka oraz Mariusz Raniszewski, kulturoznawca opowiedzą o realizacji filmów etnograficznych, procesie digitalizacji filmowych zasobów archiwalnych Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, a także o ich roli w zachowaniu niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Uczestnicy spotkania zostaną też zaproszeni do stworzenia scenariusza współczesnego filmu etnograficznego. Warsztaty będą miały na celu ćwiczenie umiejętnego korzystania z dostępnych materiałów cyfrowych do tworzenia wartościowych filmów, atrakcyjnych dla współczesnych odbiorców.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 4 grudnia o godz. 11.00 w Siemiatyckim Ośrodku Kultury przy ul. Zaszkolnej. Wstęp bezpłatny.
Źródło: SOK, www.ethnomuseum.pl
0 komentarze