Od trzydziestu lat promują folklor i tradycje Południowego Podlasia. Jubileusz zespołu śpiewaczego z Zahorowa
paź 2023
Zespół śpiewaczy „Na swojską nutę” z Zahorowa w Gminie Piszczac obchodził w tym roku jubileusz trzydziestolecia istnienia. Zespół bierze czynny udział w dożynkach gminnych, powiatowych, występuje na różnych uroczystościach okolicznościowych, parafialnych. Od trzech dekad panie z zespołu prezentują tradycyjne pieśni ludowe, obrzędowe czy okolicznościowe.
Śpiewają bardzo mocnym, tzw. białym głosem, który jest specyficznym rodzajem śpiewu, zwanym także śpiewokrzykiem. To technika charakterystyczna dla muzyki ludowej.Zespół "Na swojską nutę" kilkukrotnie reprezentował powiat bialski na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym zdobywając II i III miejsca. W 2021 roku zespół wystąpił także w Bukowinie Tatrzańskiej na 55. Sabałowych Bajaniach. W Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu brał udział już czterokrotnie.
Początki zespołu były bardzo trudne. Panie występowały w uszytych przez siebie strojach i jako jedyne w gminie Piszczac reprezentowały samorząd na każdej imprezie okolicznościowej. Za tę pracę zespół został nagrodzony przez władze gminne, które przyznały mu medal za zasługi dla gminy Piszczac. Z racji 15- i 25-lecia zespołu Marszałek Województwa Lubelskiego przyznał paniom nagrodę kulturalną województwa lubelskiego. Członkinie zespołu pozyskały strój podlaski z kufra, spódnicę "pasiaki", chustki malinifki i bluzki z pereborami. Panie nadal podtrzymują kulturę ludową.
Sobotni jubileusz był okazją do wspólnego świętowania oraz podziękowania Paniom za ich zaangażowanie w promocję tradycji i kultury Południowego Podlasia.
A skąd pomysł na taki sukces? – Lubimy śpiewać, nasi rodzice śpiewali. Jak kiedyś szło się z pola, czy wieczorami na ławeczkach po prostu śpiewaliśmy i tak stwierdziłyśmy, że założymy zespół. Wszyscy nam mówią, że śpiewamy takim innym głosem – mówi Halina Patrejko, członkini zespołu „Na swojską nutę”.
0 komentarze