Recytatorzy z Łukowa wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna
sie 2024
Grupa młodych recytatorów z Łukowa i Ulana – Majoratu wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna. To artystyczne spotkanie odbywało się na początku sierpnia w Rudce koło Chełma. Jego gościem honorowym był reżyser teatralny, dyrektor teatrów, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, Mikołaj Grabowski.
W relacji jaka nadeszła do naszej redakcji z Łukowskiego Ośrodka Kultury, gdzie działają młodzi recytatorzy, czytamy:Wyżynowa „Gorączka złota” już za nami! 17. Wyżyna Teatralna odbyła się w dniach 1-4 sierpnia w Rudce koło Chełma. Osobowością tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monodramistów był Mikołaj Grabowski. Uczestnicy obejrzeli mistrzowski monodram „Dzienniki” W. Gombrowicza w jego wykonaniu, a po spektaklu mieli także możliwość spotkania z wybitnym krakowskim aktorem i zadania ważnych pytań dotyczących sztuki teatru.
Cele tego cyklicznego wydarzenia są właściwie niezmienne od 17 lat. Prezentacja artystycznego dorobku teatralnego młodych grup twórczych z całego kraju, inspirowanie poszukiwań oryginalnych form pracy artystycznej, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji teatralnej, możliwość edukacji i wymiany doświadczeń oraz integracja środowisk teatralnych. W dzisiejszych czasach szczególnie ważny jest rozwój kultury teatralnej naszego regionu, dlatego niezbędne jest tworzenie warunków do rozwijania młodzieżowej i dziecięcej aktywności twórczej a następnie promowanie niestandardowych przedsięwzięć teatralnych, promocja twórczości grup artystycznych a także tworzenie platformy wymiany doświadczeń i rozwijania umiejętności warsztatowych.
Łukowski Ośrodek Kultury reprezentowała liczna grupa młodych artystów. Byli to: Nikola Chmielewska, Wiktoria Czyżak, Natalia Polkowska, Julia Osiak, Wiktoria Zdanowska i Maksymilian Zdanowski. Stworzyli z młodymi artystami z GOK w Ulanie-Majoracie projekt Wyżynowa Grupa Chwilowa. Mieli zaszczyt wystąpić w gronie monodramistów i teatrów: Marta Łaska (Lublin), Adam Sokolnicki (Głębokie), Teatr NoToCo Senior (Kraśnik), Karol Bieniek (Kraśnik), Teatr OKO (Ruda-Huta), MMS Impro (Ruda-Huta), Teatr Krzesiwo (Warszawa), Teatr Telimena (Lesznowola), Teatr Fieter (Ozimek), Caryl Swift (Słupsk) oraz DS ČI-PR-CHA (Kremnica, Słowacja).
W trakcie tegorocznej edycji obowiązywało wieloznaczne hasło „Gorączka”, ale przede wszystkim „gorączka złota”. Wszystko odbyło się na tle aranżacji wizualnej w westernowej konwencji, a spektaklom towarzyszyła bardzo poważna zabawa w poszukiwaczy złota! Najaktywniejsza okazała się Wyżynowa Grupa Chwilowa pod wodzą Maksa Zdanowskiego.
Teatr Poezji powstał z połączonych sił artystycznych Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie. „Duzi i mali… tak głupio wspaniali!” to dwumodułowy spektakl podsumowujący roczną działalność łukowskich i ulańskich recytatorów. Pierwszy moduł to autorska etiuda przygotowana przez licealistki: Natalię Polkowską i Wiktorię Czyżak oprawiona muzycznie przez Annę Lipińską. Drugi moduł to kompilacja tekstów z kolejnego roku działalności recytatorskiej w obu placówkach. Udało się pogodzić a wręcz scenicznie zaprzyjaźnić teksty różnych autorów. Na poetycki scenariusz złożyły się utwory: Marianny Bocian, Wisławy Szymborskiej, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ludwika Jerzego Kerna… oraz poezja i proza ludowa. Całość wzbogaciły wykonania wokalne. W drugiej części wystąpili: Nikola Chmielewska, Julia Osiak, Wiktoria Zdanowska i Maksymilian Zdanowski. Nasze prezentacje zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Chwalono dykcję, świadomość i sceniczny urok najmłodszych recytatorów a u starszych dbałość o wagę słowa oraz emocjonalność i ekspresję wywołaną przez słowo.
My wychwalamy kreatywność, profesjonalizm organizacyjny i ogromną „gorączkę” Organizatorów, która objawiała się serdecznością, gościnnością a także profesjonalną pomocą techniczną podczas realizacji spektakli. Zapewniliście nam wypoczynek ze sztuką teatru, najmłodszym aktywizującą zabawę w „poszukiwaczy złota” a wszystkim edukację warsztatową… odbyły się trzy warsztaty prowadzone przez Caryl Swift, Marcina Pławskiego i Dominika Bąka… a o poranną tężyznę fizyczną uczestników zadbał Damian Grzywna prowadząc warsztaty samoobrony! Dziękujemy „szeryfowi” Marcinowi Woszczewskiemu kierującemu Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rudzie-Hucie i Teatrem „OKO”, obchodzącym osiemnastą rocznicę swojej pierwszej premiery. Na jego ręce składamy podziękowania dla pracowników GOK i młodzieży z pełnoletniego „OKA”… za bezgraniczne poświęcenie się idei 17. Wyżyny Teatralnej!
Zobacz Galerię
informacja: ŁOK
zdjęcia: ŁOK/Karolina Szwalikowska
1 komentarze
Czego symbolem jest pięcioramienny pentagram na koszulkach młodzieży