Roztańczona sobota w Łukowie
kwi 2024
„Wikrutasiki”, „Chodowiacy” oraz „Łukowiacy” wystąpili wspólnie w sobotnie popołudnie, 6 kwietnia w auli I LO im. T. Kościuki. Publiczność, która pojawiła się na koncercie „Przyjaciele Łukowiaków w Łukowie”, miała okazję obejrzeć pokaz tanecznych umiejętności.
Na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” przyjechali do Łukowa ich przyjaciele: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wikrutasiki” ze Lwowa. Młodzi tancerze zaprezentowali się przed łukowską publicznością na koncercie zatytułowany „Przyjaciele Łukowiaków w Łukowie”.Zobacz Galerię
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” powstał we wrześniu 1999 roku. Działa przy Łukowskim Ośrodku Kultury jako stowarzyszenie kulturalne założone przez rodziców. Obecnie członkami zespołu jest ponad 100 dzieci z Łukowa i powiatu łukowskiego. Są to 4 grupy w wieku od 8 do 19 lat. W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem i mazur oraz regionalne tańce i przyśpiewki: lubelskie, rzeszowskie, podlaskie, kurpiowskie, śląskie, górali żywieckich i opoczyńskie. Przy zespole funkcjonuje kapela muzyczna. Dotychczas zespół wystąpił na ponad 200 koncertach w kraju i za granicą.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz został założony w 1972 r. w podsiedleckiej wsi Chodów. W gronie założycielskim znalazła się Alicja Siwkiewicz – instruktor teatru, reżyser, animator ruchu amatorskiego. Od 1980 roku zespół przeniósł swoją działalność do Siedlec przechodząc pod patronat Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Przez pierwsze 25 lat grupą kierowała Alicja Siwkiewicz, będąc menadżerem zespołu i reżyserem widowisk obrzędowych i patriotycznych. Zespół stale rozwijał się włączając do swojego repertuaru tańce narodowe, lubelskie, żywieckie, rzeszowskie, słowackie, ukraińskie i wzbogacając repertuar wokalny. Grupa odbywała liczne tournee artystyczne. Pięć razy występowała przed Jego Świątobliwością Janem Pawłem II w Watykanie i Castell Gandolfo. W 1998 r. po śmierci jego założycielki zespołowi nadano imię Alicji Siwkiewicz. Od 1 marca 2015 r. patronem „Chodowiaków” jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Obecnie zespół liczy 50 osób. „Chodowiacy” są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich.
Zespół Pieśni i Tańca „Wikrutasiki” powstał i działa we Lwowie na Ukrainie. Pomimo zaatakowania 24 lutego 2022 r. Ukrainy przez Rosję i trwających do tej pory działań zbrojnych, zespół nie zaprzestał swojej działalności. „Wikrutasiki” zaprzyjaźnili się z „Łukowiakami” w Primorsku w Bułgarii podczas wakacji w 2009 roku. Oba zespoły przebywały wtedy na folklorystycznym festiwalu. W repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Wikrutasiki” znajdują się układy taneczne nawiązujące do folkloru i ukraińskich tradycji.
informacja: ŁOK
zdjęcia: podlasie24
0 komentarze