Sejmik jak „kapsuła czasu”
cze 2023
W Stoczku Łukowskim odbył się jubileuszowy 50. Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. To najdłużej odbywające się w kraju wydarzenie, na którym prezentują się amatorskie zespoły teatralne. W swoich przedstawieniach przypominają jak wyglądało w dawnych czasach życie na wsi.
Jubileuszowy, 50. Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych odbywał się w miniony weekend, 17 i 18 czerwca. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpiło w sumie siedem międzypokoleniowych zespołów, w tym m.in. z Woli Gułowskiej, Dokudowa i Białej Podlaskiej. Publiczność obejrzała m.in. widowiska pod tytułem „Noc Świętego Jana”, „Wieczorki i swaty” oraz „Zaślubiony po kurpiowsku”. Jak mówi nam Artur Sępoch, zastępca dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, współorganizator wydarzenia, „Sejmik jest „kapsułą czasu”, która przenosi nas w świat, który zapamiętali nas rodzice i dziadkowie, ale my go już nie widzimy w tej bezpośredniej rzeczywistości”.Tegoroczny Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych był też okazją do wspomnień. Przypomniano jak w 1970 roku powstał pomysł zorganizowania wydarzenia, na którym mogłyby się prezentować amatorskie zespoły teatralne. Ten pomysł narodził się w Łukowskim Ośrodku Kultury. Maria Balińska zaszczepiła go na szczeblu wojewódzkim. W samym Stoczku za organizację Sejmików przez 20 lat odpowiadała dyrektor MOK-u Barbara Kosil, która od burmistrza Marcina Sentkiewicza otrzymała specjalne podziękowanie.
Z czasem Sejmik stał się wydarzeniem ogólnopolskim. Spotkania zespołów obrzędowych odbywają się w pięciu miejscach w kraju. Na Sejmiku w Stoczku Łukowskim prezentują się zespoły z województw lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Podsumowaniem wszystkich jest Ogólnopolski Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych odbywający się co roku w Tarnogrodzie.
Podczas Sejmiku w Stoczku Łukowskim odbywały się nie tylko występy zespołów teatralnych. Były też warsztaty dla zespołów oraz koncert Orkiestry Dętej OSP w Stoczku Łukowskim.
Organizatorami 50. Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych były: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Stoczku Łukowskim. Patronatem i wsparciem finansowym Sejmik objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Lubelski Urząd Wojewódzki, Starosta Łukowski Dariusz Szustek i Burmistrz Miasta Stoczek Łukowski Marcin Sentkiewicz. Patronat medialny sprawowały m.in. Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.
Na obszerną relację z 50. Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych zapraszamy do sobotniego magazynu Kultura na Fali. Więcej zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia znajdziecie Państwo również na profilu Miejskiego Ośródka Kultury w Stoczku Łukowskim.
0 komentarze