Siostry zakonne w Powstaniu Warszawskim. Rozmowa z Agatą Puścikowską

Kultura Sob. 31.07.2021 10:53:07
31
lip 2021

„Wojenne siostry” i „Siostry z powstania” to książki, w których Agata Puścikowska - dziennikarka, felietonistka, reportażystka i pisarka podejmująca tematy do tej pory przemilczane - opisuje bohaterstwo i odwagę sióstr zakonnych, biorących aktywny udział w II wojnie światowej i w Powstaniu Warszawskim.

Zdaniem Agaty Puścikowskiej, siostry zakonne z jednej strony karmiły i goiły rany, ale co ważne - stanowiły zaplecze duchowe dla Warszawy.

Agata Puścikowska zwraca uwagę, że temat udziału sióstr zakonnych biorących udział w Powstaniu Warszawskim jest ciągle mało znany i pomijamy przez historyków. Książka „Siostry z powstania” opisuje 24 zgromadzenia zakonne, które brały udział w Powstaniu, a zdaniem autorki, nie wyczerpuje to tematu.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00, trwało 63 dni, do dziś pozostaje symbolem męstwa w walce o niepodległość dla kolejnych pokoleń Polaków.

W tym roku przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Bohaterstwo i odwaga sióstr zakonnych, które Agata Puścikowska opisuje w książkach „Wojenne siostry” i „Siostry z powstania” były tematem spotkania autorskiego, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach. Z pisarką rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

Posłuchajcie: http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2021/07/24/rozmowa-z-agata-puscikowska-dziennikarka-felietonistka-reportazystka-i-pisarka-podejmujaca-tematy-do-tej-pory-przemilczane/
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.