Parczew

Spotkanie z „Magnolią” w milanowskim dworze

Kultura Sob. 13.07.2024 10:02:25
13
lip 2024

W piątek, 12 lipca w pałacu Czetwertyńskich w Milanowie odbyło się spotkanie z Agatą Koch, autorką książki „Magnolia. Spotkania w przeszłości i dziś”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej, Gminny Ośrodek Kultury w Milanowie oraz autorkę. Premiera książki odbyła się 4 lipca w Polskiej Kafejce Językowej w Berlinie - Pankow.

Jak mówi sama autorka, książka jest opowieścią o jej dzieciństwie spędzonym w Milanowie, o jego dawnych mieszkańcach, o dorastaniu, życiu, spotkaniach, działaniu, o powrotach i tęsknocie, o szczęściu i miejscach, które zapadły w pamięci autorki oraz ogrodzie w Berlinie.

Spotkanie poprowadziła Bożena Stępnik-Świątek, wolontariuszka Caritas Diecezji Siedleckiej, która na wstępie przedstawiła autorkę i opowiedziała o genezie oraz istocie spotkania w milanowskim dworze. Jak zaznacza dyrektor organizacji, ksiądz Paweł Zazuniak, promocja książki Agaty Koch, jest ważnym wydarzeniem dla tego miejsca.

- Naszym bardzo wielkim marzeniem jest to, żeby ten dwór tętnił życiem, żeby w końcu był odnowiony, żeby tu się działa ta szeroka kultura. Książka jest promocją tego miejsca, ale też i wspomnieniem takim bardzo sentymentalnym tych wszystkich wydarzeń, które autorka tutaj przeżywała będą małą dziewczynką, a później dorosła kobietą.

W wydarzeniu literackim uczestniczyli zarówno mieszkańcy Milanowa, jak też rodzina i przyjaciele pisarki, ale przede wszystkim absolwenci i nauczyciele byłego liceum, które przez 72 lata mieściło się w pałacu Czetwertyńskich, gdzie uczyły mama i babcia autorki. Spotkanie było okazją do rozmów, wymiany informacji i wspomnień przy kawie i słodkim poczęstunku.

Organizatorzy wzbogacili program o występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Milanowie oraz spektakl w wykonaniu grupy teatralnej GOKTER działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie.

Agata Koch jest germanistką, lektorką języka, tłumaczką oraz inicjatorką i koordynatorką Polskiej Kafejki Językowej jako modelu lokalnych inicjatyw społecznych. Obecnie, wraz z rodziną, mieszka w Berlinie.



DG

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.