Radzyń Podlaski

Teatr Skrzydełka na festiwalu WYŻYNA TEATRALNA

Kultura Śr. 07.10.2020 11:30:00
07
paź 2020

W dniach 2 – 4 października Teatr Skrzydełka po raz kolejny reprezentował Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monodramistów "Wyżyna Teatralna" w Rudce w gminie Ruda Huta (powiat chełmski).

Publikujemy przesłaną do redakcji relację:

"Tradycyjny sierpniowy termin nie był możliwy z powodu obostrzeń… z odwagą ustalono termin 2 – 4 października, licząc na odpowiedzialność uczestników. I WYŻYNA 2020 stała się faktem… dzięki pracy i niejednokrotnie wielkiemu wysiłkowi grona instruktorów teatralnych i aktorów różnego pokolenia, w wielu miejscach naszego kraju. Razem uchroniliśmy WYŻYNĘ… stając przed szansą spotkania.


Dziś ogarnia nas uczucie wdzięczności i szacunek dla Organizatorów za to, co się wydarzyło. Mimo obiektywnych trudności zrealizowany został nurt edukacyjno-warsztatowy. Uratowaliśmy klimat i radość bycia razem – na scenie, na widowni i w antraktach. A przecież świadomi jesteśmy trudnej prawdy, że było to inne wydarzenie niż wszystkie dotychczasowe. Organizatorzy sprostać musieli i przyjąć na siebie obowiązek odpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestniczących, a także odpowiedzialności za uchronienie podstawowych „wyżynowych” wartości. Podołaliście… i podołaliśmy, bo wszyscy uznaliśmy te obowiązki za własne i wspólne. Uchronienie tych wartości to uchronienie fundamentów ruchu teatralnego… jego strony artystycznej, edukacyjnej, a przede wszystkim wspólnotowej. Teatr STRASZYDEŁKA i Teatr Poezji ŁOK został po raz kolejny zaproszony do Rudki. Cenimy to bardzo. Krąg gości zaproszonych do udziału w tej edycji był znacznie ograniczony z powodów pandemicznych.


W programie WYŻYNY znalazły się teatry i spektakle: Teatr OKO „Złodziejka”, Teatr OKO „Ja i Karakuliambro”, Teatr STRASZYDEŁKA „De'Forma” w wykonaniu Julii Sposób „Ja... Siostra Fridy” w wykonaniu Natalii Dyjak, Teatr Poezji ŁOK „Okruchy Poetyckie”, Nastaya Miedviedieva „MOJA GRA”, Teatr NOTOCO „Ciała”, Teatr Groch „DESPEKT”, Adam Sokolniki „Lęk Paranoika”, Przemysław Gąsiorowicz „Gombrotypy”, Social Maszyna „More(A)more Baby”, MMS Impro „NieWielka Improwizacja”, Latający Teatr Kantorowi „WAŻNE OKNO. Hommage dla Marii Stangret”. Monodram Julii Sposób i etiuda Natalii Dyjak zostały przyjęte bardzo ciepło przez festiwalową publiczność, a instruktorzy nie szczędzili słów uznania na temat treści i formy straszydełkowych spektakli. Treści naszych propozycji teatralnych także się wpisały w kanon wartości przedstawianych na tegorocznej WYŻYNIE.


W tak krótkim czasie trwania i przy napiętym programie teatralnym znalazło się także miejsce dla trzech intensywnych warsztatów, które poprowadzili: - Lesja Szulc, Goleniów „Warsztaty wokalne”; - Marek Kościółek, Maszewo „Warsztaty teatralne”; - Damian Grzywna, Świerże/Ruda-Huta „Bezpieczny Balet - Warsztaty Krav Maga.” Odbyliśmy także wycieczkę do Chełma i zwiedziliśmy „PODZIEMIA KREDOWE”, spotkaliśmy „Ducha Bielucha”, który obiecał spełnić nasze marzenie. Niewątpliwie wielu z nas marzy o tym, aby pandemiczna sytuacja się unormowała, aby być zapraszanym do Rudki jeszcze nie jeden raz!


Dziękujemy Marcinowi Woszczewskiemu, który jest od lat twarzą Ogólnopolskich Festiwali Teatrów i Monodramistów „WYŻYNA TEATRALNA”. Jako Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie oraz założyciel Teatru OKO i MMS impro odczuwa najlepiej potrzebę spotkań teatralnych i potrafi włączyć w ich realizację władze Gminy Ruda-Huta, pracowników GOK i lokalnych społeczników. Dzięki takim postawom czujemy się w Rudce jak wśród ludzi i przyjaciół sztuki teatru".


Inf. pras.
Js

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.