Radzyń Podlaski

VII RADZYŃSKIE DNI FOTOGRAFII

Kultura Pon. 08.05.2023 10:29:00
08
maj 2023

W dniach 12 - 13 maja odbędą się VII Radzyńskie Dni Fotografii. Co zaplanowano podczas tegorocznej imprezy?


12 MAJ 2023 - WERNISAŻ FOTOGRAFII DOROTY KOTOWSKIEJ - „Jeden promień słońca"

Galeria Oranżeria ROK- godz. 18.00

DOROTA KOTOWSKA

Jestem lekarzem, specjalistą otolaryngologiem, zajmuję się też medycyną estetyczną. W mojej pracy stawiam na edukację pacjentów- staram się, by rozumieli swoje problemy zdrowotne i aktywnie dbali o jakość swojego życia.

Fotografia interesowała mnie od zawsze, ale dopiero niedawno zaczęłam poświęcać jej więcej czasu i uwagi. Okazało się, że jest to świetny sposób na oderwanie się od codzienności, a także doskonały trening uważności. Fotografuję podczas podróży, ale przede wszystkim dostrzegam urodę świata, który mnie otacza. Najbardziej lubię zdjęcia, które robię o świcie na własnym podwórku albo nad rzeką tuż obok.

Fotografie, które pokazuję dzisiaj, to właśnie te „zdjęcia z podwórka".
Co jest potrzebne do zrobienia takich zdjęć?

szeroko otwarte oczy
chwila uważności
jeden promień słońca

KONCERT ZESPOŁU „ DISPLLED REALITY"

(warsztaty fotografii koncertowej)
Sala widowiskowa Radzyńskiego Ośrodka Kultury – godz. 19.00

O ZESPOLE:

Dispelled Reality, w którego skład wchodzi sześciu muzyków pochodzących z Lubelszczyzny i Mazowsza, swoją działalność rozpoczął w 2016 roku.
Mimo krótkiej historii zespół dzielił scenę razem z takimi wykonawcami jak Łąki Łan, Acid Drinkers, Kult, czy Illusion, a także zaprezentował swoją twórczość szerszej publiczności na takich imprezach jak Chmielaki Krasnostawskie, czy Juwenalia .
Nagrody:

– 1 msc. Lubelski Przegląd Kapel (2018)
– Nagroda Publiczności Ogólnopolskiego Finału Emergenza Festival (2018)
– 1 msc. warszawski Finał Emergenza Festival (2018)
– 3 msc. Zmrock (2018)
– 3 msc. Stage4You (2018)
– 1 msc. Przegląd Kapel Studenckich „PKS" vol. 6 (2018)
– 1 msc. GAPA Rock (2017)
– Wyróżnienie Moto Panther Czad (2017)
– 1 msc. Rock w MOK (2017)

W maju 2022 roku ukazała się debiutancka EP-ka zespołu zatytułowana Świt, którą zespół zaprezentował w kilku miastach w Polsce. Wydawnictwo obejmuje pięć utworów, które razem oferują słuchaczom prawie 30 minut muzyki. Płytę promuje utwór pod tytułem Uczta, do którego powstał teledysk. Uczta zaprezentowała się na liście Turbo Top Antyradia, natomiast zespół przedstawił swoje wydawnictwo na żywo słuchaczom Antyradia w audycji Makakofonia Baby Have Fun prowadzonej przez Piotra Makaka Szarłackiego. Utwór przez 4 miesiące utrzymywał się na oficjalnej polskiej playliście Spotify Tylko Polski Rock. Co więcej, Dispelled Reality został uwzględniony na liście "Nadzieja Tu" w lutym 2023 przez magazyn Teraz Rock. W marcu 2023 roku pod patronatem między innymi Antyradia i Teraz Rock zespół zorganizował imprezę pod nazwą Prog Feast - wydarzenie ma na celu promocję rock'a progresywnego i art rock'a w Polsce i docelowo ma stać się wydarzeniem cyklicznym.

W muzyce zespołu można doszukać się rozmaitych wpływów gatunkowych, a samym muzykom zależy na podkreśleniu nowatorskiego podejścia do rocka progresywnego. Słyszymy gitary, które nadają muzyce rockowego pazura oraz nieoczywiste podziały rytmiczne połączone z emocjonalnymi solówkami saksofonu. Charakter brzmienia tworzą synthy przechodzące od lekkich barw fortepianowych po mocną elektronikę. Teksty śpiewane w języku polskim opowiadają wiele historii - trzy ostatnie utwory na płycie zespołu opisują przemianę podmiotu lirycznego i są spójną historią człowieka, który zatracił swoje wartości aby na koniec odnaleźć w życiu nowy cel i spróbować żyć w zgodzie ze sobą i otaczającym go światem. Dispelled Reality chce zabrać słuchacza w podróż, podczas której towarzyszyć mu będzie wiele emocji wzbudzanych przez tekst i muzykę.

Płyta Świt została zrecenzowana przez magazyn Teraz Rock w wydaniu czerwcowym 2022. W tym samym numerze tego periodyku ukazał się również artykuł o samym zespole.

Fragment recenzji Świtu autorstwa Pawła Brzykcego z redakcji Teraz Rock:
"(...) Warszawski sekstet nie gra jak ktoś inny. Łukasz Jurkowski śpiewa środkiem brawurowo wchodząc na górne rejestry głosu - w Obieżyświecie na maksymalnych górkach dorzuca wibrato, wyśpiewuje nowy motyw melodyczny. (...) Ale całe kompozycje radują. Obieżyświat ma psychodeliczny wstęp, ekspresję, majestatyczny refren. Oryginalność wynika i z tego, że obok ciekawych partii klawiszy i gitary mnóstwo tu saksofonu, przy czym Jakub Kotowski i riffuje i solówkuje... (...) Materiał błyskotliwy i intrygujący."

SKŁAD:
Łukasz Jurkowski - wokal
Jakub Kotowski - saksofony
Karol Strojek - instrumenty klawiszowe
Paweł Weiss - gitara
Rafał Podleś - bas
Wojciech Śliwiński – perkusja

13 MAJ 2023 - OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFII MARKA STECIA „Lata osiemdziesiąte" - Galeria Na Płocie – (stadion miejski), godz 16.00

Autor zaprezentuje fotografie wykonane w Radzyniu Podlaskim w latach 80-tych.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARKIEM STECIEM – radzyńskim fotografem, instruktorem fotografii oraz instruktorem fotografii PTTK – Galeria Oranżeria ROK, godz. 17.00
Marek Steć – fotograf i członek PTTK. Wieloletni instruktor fotografii krajoznawczej. Jego zbiór ponad 6000 negatywów to nadal wielka zagadka, która czeka na odkrycie. Autor zaprezentuje m.in. opracowany przez siebie autorski system archiwizacji zbiorów fotograficznych.

WERNISAŻ FOTOGRAFII CZŁONKÓW RADZYŃSKIEGO KLUBU FOTOGRAFICZNEGO „KLATKA" ( rok założenia 2002) p.t. „Staraj się pokazać to, czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczył"- Robert Brasson .

Galeria Oranżeria ROK – godz. 18.00

RKF Klatka działający przy Radzyńskim Ośrodku Kultury skupia w swoich szeregach pasjonatów fotografii z terenów Polski Wschodniej. Działamy nieprzerwanie od 2002 roku. Organizowaliśmy liczne wystawy, plenery, warsztaty, szkolenia i spotkania autorskie. Zapraszamy na nasze spotkania wszystkich miłośników fotografii.

Autorzy wystawy:

Adam Osak - Urodził się i mieszka w Radzyniu Podlaskim. Lata 80-te - fotografia czarno-biała analogowo. Od roku 2015 - fotografia cyfrowa, portret, krajobraz, fotografia w podczerwieni. Zainspirowany fotografią konceptualną, powrót do fotografii na kliszy czarno-białej. Interesuje się procesem alternatywnym Mordancage, luminografia, chemigram. Członek Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA. 2018 laureat konkursu fotograficznego "Pamiątka z Radzynia" organizowanym przez Miasto Radzyń Podlaski oraz Radzyński Ośrodek Kultury. 2020 wystawa "Radzyń w podczerwieni"

Dariusz Hankiewicz

ur. 1957 r. w Radomiu. Od 1984 r. mieszka i pracuje w Radzyniu Podlaskim. Z wykształcenia lekarz, specjalista otolaryngolog i manager ochrony zdrowia. Współzałożyciel Fundacji Ochrony Zespołu Pałacowo-Parkowego w Radzyniu Podlaskim. Organizator krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich i fotograficznych. Dziennikarz współpracujący z czasopismami regionalnymi, krajowymi, ale przede wszystkim fotograf. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich , Związku Polskich Fotografów Przyrody, szef i założyciel Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „ U lekarzy" w Lubelskiej Izbie Lekarskiej ,członek-założyciel Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „KLATKA" w Radzyniu Podlaskim, Członek Grupy Twórczej „MOTYCZ". Szef Rady Programowej miesięcznika MEDICUS Lubelskiej Izby Lekarskiej i prowadzący , założyciel i pomysłodawca Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „ u lekarzy" Lubelskiej izby Lekarskiej. Przewodniczący Komisji Kultury LIL i członek ORL. Członek Ośrodka Kultury i Dziedzictwa Historycznego Naczelnej Rady Lekarskiej. Pomysłodawca i organizator a także juror od 11 lat Ogólnopolskich Konkursów Fotograficznych Lekarzy i Studentów Medycyny, a także organizowanych już od 9 lat Ogólnopolskich Plenerów Fotograficznych Lekarzy w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Fotografie do wydawnictw albumowych, kalendarzy, pocztówek i wydawnictw okolicznościowych. Ukochał przyrodę i pejzaż. Ale nie stroni też od architektury i człowieka. Lubi sięgać po warsztat reporterski. A lotnictwo to jego cicha pasja. Szczególną estymą fotograficzną darzy miejsca, o których sam mówi, że niedługo ich już po porostu nie będzie. Mówi o sobie ....fotografuję od...zawsze... i przez cały ten czas próbuję zrobić tę jedną, jedyną najlepszą fotografię. I jestem pewien, że jeszcze jej nie zrobiłem.....

Grażyna Hankiewicz

–wykształcenie wyższe-nauczyciel plastyki . Z zamiłowania fotograf. Uprawia głównie fotografię społeczną, nie stroni od fotografii przyrodniczej i reporterskiej. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą –Węgry, Kazachstan, Korea ;w 14 plenerach fotograficznych w Polsce i 7 za granicą–Węgry, Kazachstan.
-Otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2018 r,nagrodę Kuratora Oświaty w roku 2017,Tytuł Człowieka Roku – Radzyń Podlaski-2018, zgłoszona do rankingu na najbardziej wpływowych Kobiet powiatu radzyńskiego w 2019r

Jej zdjęcia prezentowane są w wydawnictwach albumowych, kalendarzach, folderach i innych ogólnopolskich periodykach. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków a także Grupy Twórczej Motycz, Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA.

Małgorzata Bilska
* Nauczyciel, *Członek Radzyńskiego Klubu Fotograficznego "KLATKA'. Ma za sobą już trzy wystawy swoich zdjęć z fotografii przyrodniczej.
-Galeria Oranżeria w Radzyniu Podlaskim.
-Galeria Przestrzenie w Lublinie
Kazimierski Ośrodek Turystyki i Promocji w Kazimierzu
Uczestnik:
* Wielkiego Radzyńskiego Fotografowania rok 2021-2022.
*Warsztatów ze stylizacji roślinnych prowadzonych przez
Magdalenę Szyszkowską
*Warsztatów z fotografii kreatywnej prowadzonych przez Michała Sierpnia i Adama Ossaka.
Aktywnie uczestniczy w życiu Radzyńskiego Ośrodka Kultury
• Pasjonat fotografii, malarstwa, aranżacji ogrodów i stylizacji ubrań oraz tworzy scenariusze muzyczno-teatralno-taneczne.

KATARZYNA KUSZNERCZUK


Pochodzi z Janowa Podlaskiego. Urodzona w 1981 r. w Białej Podlaskiej. Od 2005 r. jest aktywnym członkiem Fotoklubu Podlaskiego. Należy też do Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka". Brała udział w licznych plenerach, warsztatach i wystawach zbiorowych. Fotografia jest dla niej medium wyrażania emocji i uwrażliwiania innych na otaczającą rzeczywistość. Podążając za swoim wewnętrznym głosem poszukuje niebanalnych kardów oraz jedności z fotografowaną sceną. Inspiruje ją osobowość człowieka i relacja z naturą. Swoje zamiłowanie do fotografii przeniosła na płaszczyznę zawodową, którą zajmuje się już kilkanaście lat. Oprócz fotografii interesuje się malarstwem.
Tomasz Młynarczyk, członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Radzyńskiego Klubu Fotograficznego Klatka. Instruktor kultury Radzyńskiego Ośrodka Kultury.
Zajmuje się fotografią koncepcyjną i eksperymentalną, oraz szeroko rozumianą fotografią społeczną. Dokumentuje i analizuje przenikanie się kultur, tradycji i wiary terenów Polski Wschodniej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2019 w dziedzinie sztuk wizualnych.
Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego na rok 2021.

Weronika Śmiecińska


Jestem fotografem amatorem. Fotografuję od 12 lat. Najbardziej pasjonuje mnie fotografia przyrodnicza i portretowa. Oprócz fotografii, moimi pasjami są m.in.: teatr, poezja i digital painting.

Radosław Szelech


Fotografia jest moją zaawansowaną pasją. Nigdy nie traktowałem jej komercyjnie ani też artystycznie. Do tej pory nie potrafię.
Interesują mnie trzy dziedziny. Najwięcej robię zdjęć sportowych, zwłaszcza na meczach lokalnego Klubu Piłki Nożnej, który wstawia je na swoje social media . W fotografii sportowej zwracam uwagę nie tylko na zamrożenie ruchu ale na emocje towarzyszące zawodnikom i trenerom, które pojawiają się na ułamki sekund i właśnie to co uda się zatrzymać w co najmniej 1/1000 sekundy uważam za szczególną wartość takich kadrów. Ze względów pamiątkowych założyłem stronę internetową, gdzie je zamieszczam.
Uwielbiam fotografować portrety. Nie tylko studyjne, choć najbardziej pogłębiam swoją wiedzę w tym kierunku, ale ludzi spotykanych podczas podróży. Te podróżnicze właśnie, z wypadów do Wschodniej i Zachodniej Afryki wybrałem na wystawę.

Ostatnia dziedzina, to nie są typowe zdjęcia. To związane z lekarsko-weterynaryjną pracą zawodową zapisy screenów ze skanera USG. Jeśli zobaczę coś nietypowego, anomalię , ciekawy przypadek staram się go zapisać. Te screeny zbieram na razie tylko dla siebie, jeszcze ich nigdzie nie udostępniałem.

KAROLINA WONS

Fotografem się nie czuję. Czasami param się fotografią...Nie mam wystaw, blogów, a jedynie setki GB na dyskach. gdy słońce ładnie poświeci a czas wolny zaistnieje – zrywam się na polowanie. Kilka takich wyselekcjonowanych łupów prezentuje na dzisiejszej wystawie. Nie wiem kiedy barwy natury zrobiły ze mnie swojego sługę bo najbardziej mnie wciąga wierne odwzorowanie palety kolorystycznej i kształtów darowanych nam na poznanie świata. . Więc w kadrach zostawiam ślady tego co mnie urzekło podczas spacerów. Kolejnym etapem tego co mnie urzeknie chciałabym aby był człowiek, ale na to trzeba gotowości, więc powoli przygotowuje grunt, powoli...
Michał Sierpień.

(urodzony w Łukowie 1981r) absolwent Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Instruktor fotografii artystycznej (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Fotograf, malarz w technice aerografu. Prowadzi własną działalność fotograficzną (FOTOGRAFIA MICHAŁ SIERPIEŃ) oraz pracownię aerografu (Aerograf M. S.) wykonuje obrazy na motocyklach, samochodach, ale i na różnych przedmiotach takich jak kaski, deski snowboardowe, czy nawet zdobienia w pałacach. Maluje również murale. Aktywny członek Radzyńskiego Klubu Fotograficznego Klatka. Organizator cyklicznych spotkań fotograficznych „FOTO KĄT" Fotografie i obrazy prezentowane były w galeriach w Kocku, Radzyniu Podlaskim, Międzyrzecu Podlaskim, Lublinie, Kazimierzu Dolnym. Autor wystaw indywidualnych: „Alt Macierzyństwa", „Margines Sztuki", „Above Water Modern Ballet" w trzech częściach,„Niezwykłe twarze zwykłych rodzin".

Arkadiusz Kulpa

Rocznik 1976. Mieszka i pracuje w Radzyniu Podlaskim. W latach 1999 – 2004 studiował na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie gdzie uzyskał tytuł magistra prawa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Pisze też ikony. Jeden z założycieli i pierwszy prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury „Stuk – Puk". Od 2011 roku pracuje w Radzyńskim Ośrodku Kultury gdzie od 2015 roku prowadzi Galerię „Oranżeria. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i poplenerowych. Miał też 9 wystaw indywidualnych prezentowanych w wielu miastach w Polsce i za granicą. Od kilku lat bierze udział w plenerach artystycznych na terenie całego kraju. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, USA, Japonii, Francji, Filipinach, Kanadzie, Meksyku, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Finlandii.
Od 2021 roku należy do Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA.

Dominik Kulpa

Rocznik 2008. Mieszka w Radzyniu Podlaskim. Uczy się w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej. Od 2021 roku należy do Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA. W fotografii interesuje go przede wszystkim przyroda oraz otaczający go świat. W swoich pracach często wykorzystuje światło – cienie oraz skróty perspektywiczne. Lubi fotografować drobne szczegóły elementów, często niezauważane, co nadaje jego zdjęciom niesamowity wyraz.

Monika Gądor

– ur. 1975 w Puławach
– absolwentka UMCS; animator i menadżer kultury;
– instruktor społeczno-oświatowo-kulturalny
Instruktorka teatralna, prowadzi warsztaty teatralne, filmowe oraz plastyczne i kreatywne z dziećmi i dorosłymi. Fotografią zajmuje się od kilku lat.

Autorka kilku indywidualnych wystaw fotograficznych:

2020 #myvillageshow – Galeria Przestrzenie DK3D
oraz BIOTEKA
2021 RÓŻNOrodne – Galeria Przestrzenie DK3D / Bioteka
2022 #mycityshow – Galeria Przestrzenie DK3D
2022 KORELACJE – Galeria Pomost oraz Centrum Kultury w Lublinie
2023 Odcienie kobiecości - Galeria Przestrzenie DK3D

Anna Hrebenik

Co powiedzieć? Co tutaj można powiedzieć? Po prostu lubię fotografować. Lubię patrzeć na ludzi, kiedy oglądają moje zdjęcia. Lubię dostrzegać w ich oczach momenty prawdziwego podziwu, zaskoczenia, kiedy już wiedzą co jest przed nimi. Moje obrazki, to bardzo proste rzeczy, ale mają za cel pokazać ludziom piękno życia w drobiazgach, zwykłych szczegółach wokół nas.

Agnieszka Borysiuk

urodzona w1980 r. Chciała to robić i robi, od dzieciństwa szczególną uwagę poświęca koniom. Własna hodowla umożliwiła jej niezliczoną ilość godzin obserwacji zwierząt, które ją fascynują i inspirują. Zdjęcia, którymi chciała się z nami podzielić dają szansę na przekazanie tej fascynacji i inspiracji innym.

Monika Gołoś

Miłośniczka natury. Wytrwale utrwala tę dziką, choć i oswojoną nie wzgardzi. Potrafi też przez malutką dziurkę utrwalać ślady słońca na niebie. Czego efekty widać na szczęście gołym okiem

Robert Sołtan

Urodzony w 1969 roku w Puławach. Jak pisze o sobie-fotografią na poważnie zainteresowałem się dość późno, bo dopiero cztery lata temu. Szybko trafiłem do Grupy Fotograficznej KLATKA gdzie nauczyłem się czym jest wolności w fotografii bez podziału na kategorie, style i mody.
Cześć szufladek w mojej głowie wypełnione są malarstwem Hieronima Bosha czy Zbigniewa Beksińskiego i to chcę pokazać na zdjęciach z Kazimierza Dolnego. Kazimierz którego nie ma, a czasami jest w jesienne i zimowe wieczory.

Magdalena Dworniak

Z zawodu pedagog.Do RKF Klatka trafiła w 2018 roku z prośbą o pomoc w obsłudze nowego aparatu i tak została do dzisiaj. Już wie,którym przyciskiem włączyć aparat a nawet czasami zrobi fajne zdjęcie. Uwielbia fotografowac najblizszych. Czujna i spostrzegawcza. Potrafi zaskakiwać wyszukanymi kadrami. Banalne przedmioty stają się w jej obiektywie nowymi formami. Jak nie fotografuje to lubi grzebać w ziemi w swoim ogrodzie i uprawia ....cebulę.

Kamil Paszkowski

Łączy dwie pasje – motocykle i fotografię. Podróżuje nieodłącznie z aparatem, uwiecznia imprezy, koncerty i zawody motocyklowe. Jego precyzyjne kadry i przemyślane kompozycje stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Urszula Sawiuk

Urszula Sawiuk- mgr inż. arch. kraj. , malarka, instruktorka malarstwa akwarelowego, projektantka ogrodów.
Najtrudniejszy członek Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka". Fotografią zajmuje się amatorsko. Intrygują ją skojarzenia, schematy i podobieństwa, które wychwytuje w otaczającym ją świecie.

Wystawa „Staraj się pokazać to, czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczył" otwiera cykl jej fotografii łączący aspekt potrójnego macierzyństwa i skojarzeń z uprawianym zawodem Architekta Krajobrazu.

Lista autorów wystawy Klatki:

1. Małgorzata Bilska
2. Agnieszka Borysiuk
3. Magdalena Dworniak
4. Monika Gądor
5. Monika Gołoś
6. Dariusz Hankiewicz
7. Grażyna Hankiewicz
8. Anna Hrebenik
9. Arkadiusz Kulpa
10. Dominik Kulpa
11. Katarzyna Kusznerczuk
12. Tomasz Młynarczyk
13. Adam Osak
14. Kamil Paszkowski
15. Urszula Sawiuk
16. Michał Sierpień
17. Robert Sołtan
18. Radosław Szelech
19. Weronika Śmiecińska
20. Karolina Wons

Tomasz Młynarczyk
Okręg Lubelski
Związku Polskich Artystów Fotografików
www.zpaf.lublin.pl

Radzyński Klub Fotograficzny "Klatka"
https://www.facebook.com/rkfklatka












Radzyński Ośrodek Kultury

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.