Węgrów

WĘGRÓW 1863 – POLSKIE TERMOPILE - wernisaż wystawy w CDK

Kultura Śr. 15.03.2023 10:54:21
15
mar 2023

W sali Wirydarz Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie od 9 marca można oglądać wystawę „Węgrów 1863 - Polskie Termopile” opracowaną z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Podczas otwarcia wernisażu pojawili się: ks. dr Romuald Kosk, senator RP Maria Koc, poseł Maciej Górski, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, wicestarosta Marek Renik, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, wiceburmistrz Węgrowa Halina Ulińska, Krystian Jaworski - prezes „Instytutu Rzeczpospolita” im. Pawła Włodkowica, Artur Lis - dyrektor Domu Kultury w Łochowie, por. Andrzej Wąsowski z 5. Mazowieckiej Brygady WOT w Siedlcach, Jacek Nowotniak - dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, nauczyciele i młodzież z tejże szkoły oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie i Szkoły Podstawowej im. Jana Dobrogosta Krasińskiego, goście z Polonii z USA z Adamem Balą oraz - last but not east - mieszkańcy Węgrowa i powiatu, wśród nich potomkowie powstańców styczniowych. Zebrani wysłuchali wykładu autora wystawy - Romana Postka, który omówił główne wątki ekspozycji, artystycznym akcentem wernisażu był występ młodej, utalentowanej wokalistki Emilii Paczuskiej, uczennicy ZSP w Węgrowie, która zaśpiewała dwa harmonizujące z nastrojem uroczystości pieśni „Miejcie nadzieję” oraz „Smutno mi Boże” do wiersza Norwida, zdobywając aplauz i sympatię widzów.

Prezentowana na planszach wystawa „Węgrów 1863 - Polskie Termopile” zawiera bogaty materiał faktograficzny i ikonograficzny dotyczący słynnej rozegranej bitwy 3II 1863 r. pod Węgrowem, lecz także walk na terenie powiatu węgrowskiego i ościennych, na który składaj się wizerunki dowódców, mapy bitew, broń i umundurowanie obu stron, archiwalia.

Bitwa, która jest najgłośniejszym epizodem w dziejach Węgrowa, została uhonorowana tablicą w panteonie chwały żołnierza polskiego – Pomniku Nieznanego Żołnierza w Warszawie, dzięki kilkuletnim staraniom senator Marii Koc i posła Macieja Górskiego,  z poparciem samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i mieszkańców.

Miłą niespodzianką i cennym nabytkiem do zbiorów są archiwalia związane z osobą Sługi Bożego bp. Adolfa Szelążka przekazane do zbiorów Centrum Dialogu Kultur przez por. Andrzej Wąsowskiego. Nie koniec – pan Piotr Krzemieniewski z Sokołowa Podlaskiego, potomek Stanisława, pamiętnikarza i uczestnika bitwy węgrowskiej, przekazał do ekspozycji historycznej w podziemiach Klasztoru dwie repliki kos bojowych, a senator Maria Koc srebrną monetę wybitą przez NBP z okazji 160 - lecia Powstania. Wystawa prezentowana obecnie w Sali Wirydarz będzie zaprezentowana od 9 maja w niezwykle prestiżowym miejscu, jakim jest gmach Senatu RP w Warszawie, planowane są także jej dalsze odsłony na terenie powiatu węgrowskiego.

Prezentowana wystawa jest próbą zebrania informacji o bitwie i walkach powstańczych na terenie powiatu węgrowskiego oraz ościennych, określenia ich w kategoriach historycznych i społecznych oraz udostępnienie tej wiedzy.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Inf. pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.