Kraj

MAZOWSZE NIE USTAJE W DOPOSAŻANIU SZPITALI

Mazowsze Pon. 12.10.2020 12:49:00
12
paź 2020

Mazowsze realizuje obecnie jeden z największych projektów unijnych. Zaangażowanych zostało już 195 mln zł z puli 255 mln zł. Dzięki tym środkom samorząd Mazowsza zakupił już ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej i ponad 39 tys. sprzętu i wyposażenia. Cel jest jeden – zabezpieczenie personelu medycznego i pacjentów w walce z COVID-19. Właśnie ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej.

Od początku pandemii wspieraliśmy mazowieckie szpitale kupując specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną podkreśla marszałek Adam Struzik. – Zakupiliśmy także testy, aby personel medyczny mógł uzyskać szybką diagnostykę. Cały czas monitorujemy sytuację i przekazujemy nasze wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Do tej pory zaangażowaliśmy już ponad 195 mln zł – dodaje.

255 mln zł na walkę z COVID-19

Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Są wśród nich zarówno szpitale wojewódzkie, miejskie, akademickie, jak i powiatowe. Niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej trafiły także do stacji pogotowia ratunkowego.

Ponad 17,4 tys. środków ochrony osobistej

Do tej pory władze Mazowsza zakupiły ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej. Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc to niezbędne wsparcie, dzięki któremu zarówno personel medyczny, jak i pacjenci powinni czuć się bezpieczni. – Zapewnienie środków ochrony osobistej było priorytetem. Wiele placówek borykało się z ich brakiem, a bez tego personel medyczny nie mógłby udzielać pomocy pacjentom. To wciąż towar deficytowy. A przecież każdego dnia szpitale wykorzystują go w ogromnych ilościach. Dlatego monitorujemy sytuację i na bieżąco reagujemy na zgłaszane przez placówki zapotrzebowanie – dodaje.

Ponad 39,6 tys. sztuk wyposażenia i specjalistycznego sprzętu

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza do placówek medycznych trafiło również ponad 39,6 tys. sztuk niezbędnego wyposażenia i sprzętu medycznego. W momencie ogłoszenia pandemii potrzeby szpitali były ogromne. Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, udzielone szpitalom wsparcie było bardzo potrzebne. – Od pierwszych dni pandemii placówki medyczne informowały o brakach w środkach ochrony osobistej czy w sprzęcie i wyposażeniu. Dlatego bez namysłu zdecydowaliśmy się na uruchomienie środków unijnych. Dzięki temu w dość krótkim czasie do szpitali trafiał zarówno drobny sprzęt w postaci termometrów czy aparatów do mierzenia ciśnienia, jak i ten większy, często ratujący zdrowie i życie pacjentów. Mam tu na myśli respiratory, łózka do intensywnego nadzoru, kardiomonitory czy defibrylatory – podsumowuje.

Wsparcie dla subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego

Wśród 75 partnerów projektu jest 8 z subregionu siedleckiego: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o., Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Garwolinie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Węgrowie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej "RM-MEDITRANS" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łosicach i Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim.

Do tej pory do placówek z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego trafiło już ok. 880 tys. środków ochrony osobistej, w tym: ponad 458,5 tys. rękawiczek, ponad 323 tys. maseczek (FFP2 I KN95, FFP3, chirurgicznych/medycznych), 26,6 tys. litrów płynów do dezynfekcji, ponad 31 tys. ochraniaczy na buty, ponad 23 tys. kombinezonów, ponad 9,7 tys. fartuchów, ponad 4,1 tys. przyłbic i 3,5 tys. gogli.
Samorząd Mazowsza zakupił dla nich także ponad 1000 sztuk sprzętu i wyposażenia w tym m.in. 22 kardiomonitory, 11 defibrylatorów, 20 bronchofiberoskopów, 15 aparatów do wentylacji wysokoprzepływowej, 2 tomografy komputerowe, 9 aparatów EKG, 3 aparaty RTG, aparat USG, 4 łóżka do intensywnego nadzoru, 2 urządzenia do kompresji klatki piersiowej, 14 respiratorów, 100 aparatów AMBU, 42 urządzenia do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania powietrza, 23 pulsoksymetry, 49 aparatów do mierzenia ciśnienia, a także 126 termometrów, 69 butli tlenowych, meble i wyposażenie szpitalne. W szpitalach miejskim i wojewódzkim w Siedlcach zamontowane zostały także systemy do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała.

Ponadto, dla stacji pogotowia ratunkowego w Siedlcach, samorząd Mazowsza zakupił ambulans typu C oraz specjalny pojazd do przewozu osób zakażonych niewymagających pomocy ratowników medycznych.
Rusza nabór na dostawę środków ochrony

W związku z rosnącą liczba osób zarażonych koronawirusem, rośnie zapotrzebowanie szpitali na środki ochrony osobistej. Dlatego po raz kolejny samorząd województwa mazowieckiego zaprasza producentów do udziału w naborze. Poszukiwane są przede wszystkim firmy oferujące jednorazowe rękawiczki nitrylowe, kombinezony ochronne, a także fartuchy ochronne, barierowe i chirurgiczne. Oferty należy przesłać do 22 października na adres covid19_oferty@mazovia.pl. Więcej informacji na www.mazovia.pl.

Wkrótce planowany jest także zakup aparatów RTG i tomografów.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.


Marta Milewska, Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

[MSz]

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Magda Szewczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.