Kultura

15 kwietnia - Światowy Dzień Sztuki

Siedlce Pon. 15.04.2024 07:21:05
15
kwi 2024

W poniedziałek, 15 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Sztuki, który został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych na cześć urodzin jednego z najwybitniejszych twórców w historii sztuki, Leonarda da Vinci, artysty epoki renesansu, rzeźbiarza, malarza, filozofa, matematyka oraz architekta i wynalazcy. Sztukę może tworzyć tak naprawdę każdy, co udowodnili w weekend 13 i 14 kwietnia studenci Koła Naukowego EDU- ART z Uniwersytetu w Siedlcach pod okiem opiekuna, dr Marcina Sutryka.

Obchody Międzynarodowego Dnia Sztuki mają na celu promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat tego, jak ważną rolę odgrywa sztuka dla rozwoju kultury człowieka. Często zapomina się, że pojęcie sztuki jest bardzo szerokie. Sztuka, która stanowi nie odrębną część kultury może być wyrażona m.in. za pomocą sztuk plastycznych, sztuki kulinarnej, muzyki, teatru, literatury pięknej czy filmu.

Sztuka ma przede wszystkim ukazywać i przekazywać nasze emocje oraz przeżycia. Często dzieła artystów skłaniają społeczeństwo do refleksji nad sytuacją na świecie oraz są refleksją nad własnymi zachowaniami. Sztuka to nie tylko zbiory muzealne, ale także to wszystko na zewnątrz czego często nie dostrzega się jak: lokalne murale, które ozdabiają miasta, publiczne widowiska teatralne, które są dostępne dla wszystkich i inicjują wspólną dyskusję.

Sztukę może tworzyć tak naprawdę każdy, co pokazali w weekend 13-14 kwietnia studenci Koła Naukowego EDU- ART z Uniwersytetu w Siedlcach pod okiem opiekuna, dr Marcina Sutryka. W sobotę z tego tytułu w przestrzeniach Studenckiego Klubu PeHa odbył się wernisaż wystawy prac ponad 40 różnych artystów, którego kuratorem została Klaudia Walerowska, przewodnicząca Koła Naukowego EDU-ART. W ramach wydarzenia odbyło się autorskie z poetą Michałem Tomaszem Borkowskim. Z kolei, w niedzielę, 14 kwietnia zorganizowano otwarte warsztaty malarskie dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez Ewelinę Policińską, Katarzynę Rosińską oraz Bognę Szubę - studentki sztuk plastycznych Uniwersytetu w Siedlcach, a także warsztaty rysunku poprowadzone przez Kacpra Chodowca i Martynę Kurendę. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość podszkolenia swoich technik malarskich, nauki stworzenia kompozycji martwej natury i dobrej zabawy.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.