Sokołów Podlaski

23. Prezentacje gry na ligawkach w Sokołowie Podlaskim

Region Pon. 23.12.2024 07:17:49
23
gru 2024

W niedzielne popołudnie, 22 grudnia odbyła się 23. edycja Prezentacji gry na ligawkach, w której udział wzięło 27 osób z powiatu sokołowskiego i okolic. Wśród uczestników konkursu były dzieci i młodzież w wieku od 4 do 14 lat!

Na placu przed budynkiem Sokołowskiego Ośrodka Kultury po raz kolejny miłośnicy gry na tym instrumencie zaprezentowali swoje umiejętności. Byli mali, duzi i ci starsi… wszyscy jednym dźwiękiem obwieścili, że Święta Bożego Narodzenia są coraz bliżej!

Komisja w składzie:
Zbigniew Czerkas – Wicestarosta Sokołowski,
Damian Wołyniec– dyrygent Orkiestry OSP Sokołów Podlaski,
Iwona Kopiwoda – dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, wieloletni kierownik artystyczny ZPiT “Sokołowianie”
Krzysztof Malinowski – muzyk,
wyłoniła zwycięzców:
1 miejsce – Paweł Bondarczuk,
2 miejsce ex aequo – Rafał Gałaguz i Mateusz Szadkowski,
3 miejsce ex aequo – Izabella Kaczmarska i Jarosław Zalewski.
Wyróżnienia zaś przyznała Piotrowi Bondarczukowi i Andrzejowi Orłowskiemu.

Tradycja gry na ligawkach jest bardzo stara. Ten typowo pasterski instrument wykorzystywany był przez wieki do celów praktycznych. Donośnym dźwiękiem ligawki pasterze zwoływali zwierzęta na wypas i odstraszali wilki.

W okresie adwentu na Podlasiu gra na ligawce nabierała obrzędowego charakteru. Wierzono, że tak jak w niebie Michał Archanioł grą na trąbie wieszczy koniec świata, tak na ziemi głos ligawek przypomina o nadchodzących świętach, potrzebie skupienia, powagi i modlitwy. Kiedy mieszkańcy podlaskich wiosek podążali do kościoła na roraty, mężczyźni dęli w ligawki, stając w pobliżu rzek lub studni, aby woda potęgowała dźwięk. Podobnie było wieczorem. Ostatni raz otrąbywano adwent, kiedy ludzie szli na Pasterkę.

Gra na ligawkach przetrwała na terenach nadbużańskich do dnia dzisiejszego. Tę umiejętność posiada wielu starszych i młodszych mieszkańców powiatu sokołowskiego, węgrowskiego, siedleckiego, siemiatyckiego. Na naszym terenie muzykuje w ten sposób ponad 30 osób. Często są to całe rodziny, w których ojcowie i dziadkowie przekazują swoje umiejętności młodym pokoleniom.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.