Siemiatycze

Bądźmy dla siebie życzliwi i wyrozumiali

Region Czw. 25.05.2023 18:19:56
25
maj 2023

W czwartek, 25 maja w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury odbyły się uroczyste obchody Dnia Inwalidy. Wydarzenie to jak zawsze było wyjątkowe, pełne ciepła, serdeczności i uśmiechu. Wśród gości obecny był wicestarosta powiatu siemiatyckiego Sylwester Zgierun, miasto Siemiatycze reprezentował burmistrz Piotr Siniakowicz wraz z przedstawicielami miejskich jednostek. Goście składając życzenia zapewniali o gotowości wsparcia w potrzebach osób starszych, chorych czy niepełnosprawnych.

W Dniu Inwalidy przypominamy światu o osobach niepełnosprawnych i ich potrzebach, a te potrzeby to nie tylko leki, mówiła Irena Bator przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Rejonowego w Siemiatyczach podczas spotkania z okazji „Dnia Inwalidy” - Osoby niepełnosprawne potrzebują obecności drugiego człowieka, by spotkać się porozmawiać, być życzliwym i doświadczać życzliwości. Wobec osób niepełnosprawnych należy być wyrozumiałym, bo zwłaszcza osoby które są schorowane, samotne, są też wrażliwe i jest im ciężko. Kiedy coś nam dolega i jesteśmy samotni to jest nam przykro, ale nie narzekajmy, cieszmy się z tego co mamy.

Irena Bator zwróciła uwagę, że nie wszyscy członkowie Koła mogli przybyć na spotkanie bo często nie pozwala na to stan zdrowia. Zapewniła że do nich także dotrze odrobina tego wspólnego świętowania, bo przedstawiciele organizacji odwiedzą ich w domach.

Ważnym momentem całego wydarzenia było uhonorowanie osób wybitnie zaangażowanych w działania środowiska lokalnego, Złote Odznaki Honorowe za szczególne zasługi dla Związku przyznane przez Zarząd Główny w Warszawie otrzymały: Halina Barwiejuk wiceprzewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Rejonowego w Siemiatyczach, Teresa Kucharczuk skarbnik Związku i Krystyna Świzdor przewodnicząca Koła w Nurcu Stacji.

W części artystycznej spotkania z muzycznym upominkiem wystąpiła grupa wokalno recytatorska pod kierownictwem Henryka Mułenko działająca przy siemiatyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Podczas tej prezentacji nie zabrakło recytacji poezji Mikołaja Żabińskiego, który specjalnie na tę uroczystość przygotował wiersz dedykowany inwalidom.

Przedstawienie „Kiedy Bóg przychodzi do człowieka” przygotowali uczestnicy i pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus. Teatr oparty na słowach Chrystusa „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40) było doskonałym dopełnieniem słów Ireny Bator o wzajemnej życzliwości i wyrozumiałości.

Układ polskich tańców narodowych zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie. Przy tej okazji warto wspomnieć, że troje tancerzy to ósmoklasiści, którzy zaledwie na godzinę przez wyjściem na scenę napisali ostatni z egzaminów kończących szkołę podstawową. Przy tej okazji życzymy młodzieży jak najlepszych wyników.

Dzień Inwalidy, to święto dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. W powiecie siemiatyckim od lat celebrowane jest przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Siemiatyckie Koło zrzeszające emerytów, rencistów, i inwalidów z różnych zakątków powiatu troszczy się o najstarszych i najbardziej potrzebujących wsparcia mieszkańców. Otwarte jest też na nowych członków i zachęca, by seniorzy wychodzili z domów, integrowali się i korzystali z czasu wolnego, który mogą mieć na emeryturze.
Zarząd Koła Pełni dyżury w środy i w czwartki w godzinach 9.00 – 13.00 w pokoju 33 udostępnianym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (budynek starostwa ul. Leg. Piłsudskiego 3, parter – budynek jest też wyposażony w windę). Podczas takiego dyżuru na szukających wsparcia czy po prostu chwili rozmowy oczekują zawsze życzliwie uśmiechnięte panie: Irena Bator przewodnicząca Związku i Teresa Kucharczuk skarbnik.

Wszystkim seniorom i osobom niepełnosprawnym w Międzynarodowym Dniu Inwalidy, ale też w każdym innym dniu roku życzymy dużo zdrowia i optymizmu.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.