Siemiatycze

Batalia o zjazd z planowanej S19 na terenie gminy Dziadkowice i pierwsze deklaracje ze strony Ministerstwa Infrastruktury

Region Pon. 02.08.2021 19:24:08
02
sie 2021

Mieszkańcy i samorządowcy z południowej części województwa podlaskiego chcą, by na planowanej trasie szybkiego ruchu S19 pojawił się jeszcze jeden węzeł wjazdowo – zjazdowy na terenie gminy Dziadkowice. Jak argumentuje Antoni Brzeziński, wójt tejże gminy, bez wjazdu na S19, region zagrożony jest stagnacją rozwoju społeczno – gospodarczego, stagnacją rozwoju turystyki, zagrożone jest bezpieczeństwo ze względu na wydłużony dojazd służb ratowniczych.

Wójt wskazuje też na szkodę dla ekosystemu, bo samochody będą pokonywały dodatkowe kilometry by wjechać na trasę szybkiego ruchu. Zjazdu z S19 chcą też lokalni przedsiębiorcy, którzy obawiają się utraty klientów i spadku dochodów.

Planowany do budowy kolejny odcinek Via Carpatia na trasie Malewice – Chlebczyn, to najbardziej na południe wysunięty fragment S19 na Podlasiu. Zaplanowano na nim węzły wjazdowe w okolicach Siemiatycz i Bociek, tj. w odległości około 30 km.

Starania o powstanie węzła na S19 w okolicach Dziadkowic prowadzą starostwa siemiatyckie i hajnowskie oraz gminy - Dziadkowice, Siemiatycze, Drohiczyn, Grodzisk, Kleszczele, Milejczyce, Nurzec Stacja, Perlejewo i Czeremcha.

Więcej na ten temat w materiale Agnieszki Bolewskiej-Iwaniuk


O powodach, dlaczego dodatkowy zjazd z trasy szybkiego ruchu jest potrzebny, Agnieszka Bolewska - Iwaniuk rozmawiała też z Moniką Bałut.
http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2021/07/20/rozmowa-z-monika-balut/

Starosta siemiatycki Marek Bobel zadeklarował interwencje w tej sprawie zarówno w GDDKiA, jak i w Ministerstwie Infrastruktury. Po około 2 tygodniach od tej wypowiedzi dla Radia Podlasie, doszło do spotkania w ministerstwie.

Kontrastywne omówienie możliwości działań w celu budowy dodatkowego węzła komunikacyjnego (na terenie gminy Dziadkowice) na drodze ekspresowej S19 było celem spotkania starosty siemiatyckiego Marka Bobla i wójta gminy Dziadkowice Antoniego Brzezińskiego z Andrzejem Adamczykiem Ministrem Infrastruktury. Do spotkania z inicjatywy starosty doszło w piątek, 30 lipca w Warszawie. Budowa wspomnianego węzła ma kluczowe znaczenie dla znacznej części mieszkańców powiatu siemiatyckiego i rozwoju naszego regionu.

– Są dobre dla nas wiadomości dotyczące nowego węzła na drodze S19. Minister Andrzej Adamczyk wysłuchał naszych konkretnych argumentów i zapewnił iż wstępnie jest „zielone światło” dla powstania węzła komunikacyjnego na terenie Gminy Dziadkowice – mówi Starosta Marek Bobel. – Realizacja inwestycji jest kluczowym elementem dostępności i rozwoju gospodarczego wszystkich gmin powiatu siemiatyckiego położonych wzdłuż przyszłej ekspresówki. Budowa węzła wymaga uzgodnień i prowadzenia dalszych prac w ramach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Głęboko wierzę w pozytywny dla naszego powiatu finał sprawy i że docelowo uda się zaprojektować oraz wybudować węzeł na trasie S19 w rejonie gminy Dziadkowice.

Foto: Powiat Siemiatycki
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.