Kościół

Bez znajomości historii tracimy tożsamość. Obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Siedlce Pt. 12.04.2024 13:39:12
12
kwi 2024

- Nasi bracia, którzy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach kaźni, przypominają nam przede wszystkim o wartości naszej Ojczyzny – Polski - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie. W piątek, 12 kwietnia w kościele św. Stanisława BM w Siedlcach modlono się o dar życia wiecznego dla tych, którzy z miłości do bliźnich i Ojczyzny oddali swe życie.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz służb mundurowych. Do kościoła przybyły liczne poczty sztandarowe siedleckich szkół na czele z kompanią honorową 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec.

Na początku homilii bp Kazimierz Gurda wskazał, że rok 1940 jest dla nas – Polaków, naznaczony wielkim cierpieniem z powodu śmierci ponad 22 tysięcy naszych rodaków. Dziś należy pamiętać o tym wydarzeniu, które jest ważne w historii naszej Ojczyzny, lokalnych społeczności oraz rodzin. - Nie wolno nam zapomnieć o naszej historii, tej od nas dalekiej, jak i tej bliskiej. Historia bowiem pomaga nam zrozumieć naszą teraźniejszość oraz to kim jesteśmy. Przypomina nam o wartościach jakimi żyli nasi przodkowie i za co oddawali życie - wskazał biskup siedlecki.

Ofiary Zbrodni Katyńskiej wiedzieli, czym jest brak wolności. Polska, która odrodziła się po 123 latach zaborów, była dla nich domem, szansą nowego życia. Doświadczenie niewoli, naszych przodków nauczyło, że inny kraj nie da nam szczęśliwego życia.

- Jesteśmy przez nich wzywani, abyśmy i my nie pozwolili się okłamać przez tych, którzy Polskę, naszą Ojczyznę lekceważą i jej przyszłość uzależniają tylko od innych krajów - wskazał hierarcha.

- Powracanie do wydarzeń, które w naszej historii miały miejsce, stanowi przesłanie dla nas. Historia jest dla nas ważna i potrzebna. Ahistoryczność, która dzisiaj jest promowana, jest dla nas zgubna. Bez znajomości historii stajemy się wykorzenieni, pozbawiamy się naszej tożsamości; podatni na wszelką manipulację - akcentował bp Gurda.

Ksiądz biskup przypomniał, że Polacy zamordowani na Wschodzie stali się ofiarami nieprawości, zbrodni jakich dopuścili się żołnierze sowieccy. Obecnie naszym obowiązkiem jest obrona życia tych, którzy również sami obronić się nie mogą – życia nienarodzonych, chorych i starszych. - Dzisiaj też toczy się walka o życie. Pomyślmy po której stronie barykady stoimy - wskazał biskup siedlecki. POSŁUCHAJ

Po Mszy św. odbył się Apel Pamięci przy pamiątkowej tablicy katyńskiej, na zewnątrz świątyni parafialnej. Szczególnie oddano cześć mieszkańcom Siedlec i okolic, którzy zginęli z rąk sowieckich żołnierzy podczas II wojny światowej. Było to około 150 osób – żołnierzy, urzędników i funkcjonariuszy. Złożono symboliczne kwiaty i znicze pamięci pod tablicą oraz pomnikiem Sybiraków.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.