Siemiatycze

By jesień życia była stabilna i godna – minister Marlena Maląg o polityce senioralnej

Region Pon. 20.02.2023 13:27:18
20
lut 2023

Chcemy zapewnić Polakom godne życie - mówiła o obecnej polityce rządu goszcząca w Radia Podlasie w audycji „O tym się mówi” 17 lutego Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Minister zwróciła uwagę na działania wobec rodzin i osób starszych.

- To solidarność międzypokoleniowa, ale przede wszystkim odpowiedzialność za drugiego człowieka, odpowiedzialność za Polaków. Polacy nie mogą być pozostawieni sami sobie w tym trudnym czasie – zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i nasi seniorzy. Seniorzy w sposób wyjątkowy, bo potrzebują wsparcia w wielu obszarach. Nasza polityka senioralna oparta jest na dwóch filarach: wsparcia finansowego i wsparcia aktywności osób starszych. To wsparcie finansowe, to m.in. waloryzacje rent i emerytur, ale godne waloryzacje.

W tym roku waloryzacja rent i emerytur będzie wyjątkowo wysoka - mówi minister Maląg wyjaśniając, że to odpowiedź na trudną sytuację związaną z inflacją.
- Inflacja w roku 2022 była na wysokim poziomie. Waloryzacja będzie na poziomie 14,8% ale będzie ona kwotowo – procentowa, żeby szczególnie zadbać o tych emerytów, rencistów, którzy mają niskie świadczenia, którzy w wyniku waloryzacji procentowej nie otrzymaliby kwoty np. 250 zł, dlatego przyjęliśmy waloryzację kwotowo – procentową i co najmniej 250 zł wzrośnie emerytura. To daje ponad 40 mld inwestycji dla osób starszych.

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, od kwietnia będzie wypłacana 13 emerytura, 14-sta emerytura wypłacana będzie od sierpnia, poinformowała Marlena Maląg. Na waloryzację, 13-stke i 14-stkę rząd przeznaczy ponad 70 miliardów zł. Zmiany w podatkach, jakie wprowadzono w ubiegłym roku również powodują, że w emeryckich kieszeniach zostaje więcej pieniędzy - podkreśla szefowa resortu Rodziny i Polityki Społecznej. Świadczenie netto jest wyższe, bo emeryci, którzy mają świadczenia do 2,5 tys zł nie mają odprowadzanego podatku. Te działania to nasza odpowiedzialność za losy osób starszych, by jesień życia była stabilna i godna.

Marlena Maląg odniosła się też do tworzonych w Polsce Centrów Opiekuńczo – Mieszkalnych, z których jedno 15 lutego otwarto w Putkowicach Nadolnych w gminie Drohiczyn. To odpowiedź na analizę potrzeb osób z niepełnosprawnościami, mówiła w Radiu Podlasie, Minister Rodziny i Polityki Społecznej
Minister Marlena Maląg uczestniczyła w otwarciu Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Putkowicach Nadolnych. To wyjątkowe miejsce w wyjątkowej scenerii stworzone, by pomagać ludziom, powiedziała o ośrodku:

- Jest to miejsce z klimatem i duszą i to przede wszystkim dzięki osobom, które to miejsce przygotowywały. Myślę, że wielkie podziękowania dla pani kierownik (kierownik MGOPS w Drohiczynie Bożena Renda – przyp. red.), która zarządza tym ośrodkiem. To miejsce stworzone w wyjątkowo domowej, rodzinnej atmosferze. Kiedy przekroczyłam próg tego Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnego w Putkowicach Nadolnych, poczułam się jakbym była w domu – kolorystyka i wygląd ale przede wszystkim tutaj zostało włożone serce, aby pomagać drugiemu człowiekowi.

Centra Opiekuńczo – Mieszkalne powstają jako odpowiedź na analizę potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To nowe formy wsparcia tej grupy Polaków - wyjaśnia Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

- Centra Opiekuńczo – Mieszkalne to z jednej strony wyjście naprzeciw deinstytucjonalizacji. To są miejsca, gdzie osoby z niepełnosprawnościami mogą rehabilitować się, uczestniczyć w różnorakich warsztatach, ale przede wszystkim ważna jest aktywność tych osób i wyjście z domu, że te osoby są w grupie, że w pełni mogą korzystać ze wszystkich udogodnień, które proponujemy. Dążymy do tego, by na terenie każdego powiatu w Polsce było przynajmniej jedno Centrum.
Tworzenie i działalność Centrów jest finansowana z Funduszu Solidarnościowego. Jak podkreśla minister Maląg, stworzenie Funduszu było przełomowym momentem w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami, są z niego finansowane trzy sztandarowe programy: asystencja osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa i Centra Opiekuńczo - Mieszkalne. Fundusz Solidarnościowy ma służyć zapewnieniu kompleksowego wsparcia osobom niepełnosprawnym oraz emerytom i rencistom, jednocześnie zwiększając komfort ich życia.

Z minister Marleną Maląg rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ
ABol [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.