Radzyń Podlaski

Chcą likwidacji szkół w Ossowie i Bezwoli

Region Pt. 29.01.2021 17:02:49
29
sty 2021

Radni Rady Gminy Wohyń większością głosów zgodzili się na likwidację dwóch szkół podstawowych- w Ossowie i Bezwoli. Powodem są problemy finansowe, kryzys demograficzny i wysokie koszty prowadzenia szkół.

Gminie brakuje dwóch milionów w budżecie, by utrzymać szkoły. W szkole w Ossowie uczy się 25 dzieci, a w Bezwoli 50 dzieci. Taka liczba uczniów, dodając do tego konieczność zatrudnienia kadry i pracowników niepedagogicznych, a także utrzymanie budynków, generuje straty. -Muszę jako wójt dbać o zrównoważony budżet dla całej gminy i myśleć także o innych działaniach. Jest to dla mnie ogromnie trudna decyzja, ale nie mamy wyjścia- tłumaczył podczas sesji wójt Tomasz Jurkiewicz. Dodawał, że gmina Wohyń już teraz musi dokładać środki do oświaty- do tej pory 3,5-4 mln złotych. Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała samorząd do „optymalizacji kosztów oświaty”. Kadra i mieszkańcy miejscowości chcą utrzymania placówek. Protestowali podczas ostatniej sesji Rady Gminy.
Mieszkańcy Bezwoli zebrali ponad 200 podpisów pod protestem. W internecie pojawiła się również cyfrowa wersja petycji, która ma trafić do Lubelskiej Kurator Oświaty Teresy Misiuk. Jest dostępna tutaj: https://www.petycjeonline.com/ratujmy_szkole_w_bezwoli. Wystosowała ją Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja. Aktywiści piszą w niej, że „szkoła ta przez kilkanaście lat funkcjonowania ośrodka recepcyjnego dla cudzoziemców wypracowała unikalne programy włączania tych dzieci do środowiska edukacyjnego i wychowawczego, bez strat, a wręcz przeciwnie z licznymi korzyściami dla dzieci lokalnych. Ciepło, indywidualne podejście, entuzjazm i wysoki poziom nauczania to cechy, które stworzyły tą wzorcową placówkę. Placówkę, której pracę docenili naukowcy w dwóch projektach badawczych, finansowanych przez Komisję Europejską w ramach programu badań i innowacji Horyzont 2020 - programu, który ma budować przyszłościowe ramy dla lepszego społeczeństwa europejskiego. Naukowcy z projektów "MiCreate" i "Child-Up", skupieni wokół topowych uniwersytetów europejskich odwiedzili szkołę w Bezwoli w 2019 i 2020 roku i uznali, iż to niemal idealny mikroświat dla dzieci z doświadczeniem migracji oraz dla ich polskich rówieśników, pozwalający tworzyć edukację na miarę XXI wieku - otwartą na świat, włączającą, skupioną na dziecku i jego potrzebach.”
Do tamtejszej placówki uczęszczają uczniowie mieszkający w miejscowym ośrodku dla cudzoziemców. Sami mieszkańcy zaznaczają, że wielokulturowość to wartość, która uczy dzieci szacunku i otwartości. Mimo wszystko, dziewięcioro radnych poparło projekt likwidacji obu szkół- i w Ossowie, i w Bezwoli. Teraz sprawę musi zaopiniować Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Karolina Suchodolska
+48.500105909

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.