Radzyń Podlaski

Co dalej z muzeum w radzyńskiej „katowni”?

Region Śr. 24.02.2021 09:47:00
24
lut 2021

W budynku dawnego aresztu Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim ma powstać Muzeum Dwóch Totalitaryzmów. Samorząd prowadzi prace remontowe i planuje pozyskiwanie środków. Tymczasem lokalny historyk dr hab. Dariusz Magier wydał książkę na temat zabytkowej kamienicy przy ulicy Warszawskiej „Tajemnice nazistowskiej i komunistycznej katowni w Radzyniu Podlaskim”. To pierwsza publikacja analizująca inskrypcje pozostawione przez więźniów na ścianach piwnic. Podczas promocji pozycji dyskutowano o planowanej placówce.

W ubiegłym roku miasto Radzyń prowadziło prace remontowe w zabytkowej kamienicy. W tym roku mają być kontynuowane. Zaniedbany budynek wymaga gruntownego remontu. Dopiero potem urzędnicy przystąpią do bardziej konkretnych działań dotyczących stworzenia muzeum. 

Lokalni działacze i zainteresowani tematem naukowcy są już gotowi do współpracy. Podczas promocji książki o historii zabytkowej radzyńskiej kamienicy dr hab. Artur Górak z Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej wskazywał, że warto uruchomić muzeum wirtualne, powołać zespół naukowców którzy przygotują wystawę stałą, a także w przyszłości podjąć badania naukowe i pozyskiwać granty.

Swoje pomysły prezentował także Marcin Kruszyński z Lotniczej Akademii Wojskowej. Z kolei w działania prowadzące do stworzenia muzeum w radzyńskiej kamienicy zaangażował się wójt gminy Borki Radosław Sałata, który pełni również funkcję inspektora rejonowego zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zadeklarował gotowość do pełnienia dyżurów w obiekcie, by zapewnić chętnym oglądanie inskrypcji i zapoznanie się z historią miejsca.

Całą dyskusję można obejrzeć poniżej



Ks [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Karolina Suchodolska
+48.500105909

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.