Siemiatycze

Dwie inwestycje na trasie Bielsk Podlaski – Hajnówka. Zakończenie jednej i rozpoczęcie kolejnej

Region Śr. 05.07.2023 10:32:38
05
lip 2023

Zakończono remont o ul. Bielskiej w Hajnówce i rozpoczęto rozbudowę 24,5 km drogi wojewódzkiej nr 689 Bielsk Podlaski – Hajnówka. Oficjalne otwarcie zakończonej inwestycji i rozpoczęcie kolejnej miało miejsce 3 lipca. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz, członek zarządu Marek Malinowski, radny wojewódzki Mikołaj Janowski oraz dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Mariusz Nahajewski.

– Droga, której przebudowę rozpoczynamy łączy Hajnówkę z bardzo ważnym punktem na mapie gospodarczej województwa: z Bielskiem Podlaskim. Jest tam zlokalizowanych wiele bardzo ważnych przedsiębiorstw dla podlaskiej i krajowej gospodarki. Wielu mieszkańców codziennie dojeżdża tą trasą do pracy, dlatego musi być przebudowana, tak aby te podróże były bezpieczne – mówił Sebastian Łukaszewicz.

Marek Malinowski informował, że w ramach prac m.in. droga będzie poszerzona do siedmiu metrów, powstanie obwodnica wsi Hołody i przebudowany zostanie most na rzece Orlanka. Dodał, że zakończenie prac zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 roku.

– Oddanie tej inwestycji będzie miało ogromny wpływ na bezpieczeństwo przede wszystkim mieszkańców powiatów hajnowskiego i bielskiego, ale także dla odwiedzających rejony Puszczy Białowieskiej – podkreślał Marek Malinowski.

O remont drogi Bielsk Podlaski-Hajnówka od lat zabiegał radny wojewódzki Mikołaj Janowski.

– Ta droga jest bardzo ważna strategicznie, gospodarczo i turystycznie. Łączy drogę krajową 19 z Hajnówką i z Puszczą Białowieską – podkreślał radny.

Koszt rozpoczynającego się remontu to około 111 mln zł. Pieniądze na ten cel zarząd województwa podlaskiego pozyskał z budżetu państwa. Za zdobycie tych funduszy dziękowali radny Janowski, burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak i starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Rozpoczęcie przebudowy blisko 25-kilometrowego odcinka przysłoniło nieco oficjalne oddanie do użytku ul. Bielskiej, która jest częścią drogi wojewódzkiej 689. Jej nawierzchnia została wymieniona, powstały wygodne i estetyczne chodniki, wyremontowano zjazdy. Jest także ścieżka rowerowa.

– Ulica Bielska - wylotówka na Bielsk Podlaski zamienia się w prawdziwą drogę o nowoczesnym standardzie. Przez wiele lat ten odcinek trochę straszył, w tej chwili wygląda bardzo dobrze – podkreślał dyrektor Nahajewski.

Koszt remontu ponad pół kilometra ul. Bielskiej to prawie 3,7 mln zł. Pieniądze na ten cel zarząd województwa również pozyskał z budżetu państwa.

W poniedziałkowym wydarzeniu w Hajnówce wzięli też udział wójtowie: gminy Hajnówka - Lucyna Smoktunowicz, gminy Czyże - Jerzy Wasiluk i gminy Orla - Leon Pawluczuk oraz przedstawiciele wykonawców m.in. bielskiej firmy UNIBEP S.A.

Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Kamil Timoszuk / UMWP

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.