Garwolin

Garwolin: najnowocześniejsza diagnostyka już dostępna /ZDJĘCIA/

Region Pt. 27.01.2023 07:05:49
27
sty 2023

Szpital Powiatowy w Garwolinie wzbogacił się o najnowszy na rynku aparat rezonansu magnetycznego oraz nowoczesny aparat USG. 26 stycznia odbyła się w placówce leczniczej uroczystość otwarcia Pracowni Rezonansu Magnetycznego oraz oddania do użytkowania odmalowanych pomieszczeń oddziału dziecięcego i bloku porodowego. Donatorem odnowienia oddziału była Ambasada Kataru w Polsce, stąd udział w wydarzeniu m.in. ambasadora państwa Katar.

Nowoczesny aparat rezonansu magnetycznego kosztował 4,8 mln zł, a źródłem jego finansowania są środki rządowe Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz dofinansowanie garwolińskiego starostwa powiatowego. - Kolejnym donatorem jest ministerstwo zdrowia na wniosek Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie i ze środków przeznaczonych na walkę z COVID19 od tychże donatorów, udało nam się zmodernizować instalację tlenową oraz zakupić nowoczesny aparat USG- mówi dyrektor szpitala Krzysztof Żochowski i dodaje, że do tej pory, przez ostatnie 10 lat rezonans w szpitalu funkcjonował, a jego operatorem był podmiot prywatny, który za wynajem lokalu „sprzedawał” szpitalowi badania i dzięki temu pacjenci nie byli transportowani do innych miast. Według senator Marii Koc, takie inwestowanie w ochronę zdrowia, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach jest niezwykle ważne. - Ważne, żeby w szpitalach powiatowych był sprzęt diagnostyczny, sprzęt do leczenia, żeby te szpitale były dobrze doinwestowane. W ostatnich latach, rzeczywiście wiele się w tym zakresie dzieje. Dzięki środkom z budżetu państwa, w takich szpitalach powiatowych, jak garwoliński, otwarto pracownię rezonansu magnetycznego- podkreślała senator i w sposób szczególny pogratulowała mieszkańcom powiatu, „bo to oni będą korzystać z tego sprzętu, a ten sprzęt, ponieważ jest to diagnostyka na najwyższym poziomie, pozwoli na podjęcie szybkiego leczenia, jeżeli będzie ono potrzebne”. Starosta garwoliński przypomniał, że to był pierwszy nabór Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. - Złożyliśmy wniosek na zakup sprzętu i zakupiliśmy w ubiegłym roku 2 aparaty USG, ramię C, natomiast kolejnym etapem był zakup rezonansu magnetycznego. Myślę, że dzięki temu powiększy się i dostępność i też szpital na tym skorzysta, bo będzie mógł realizować te badania w większym zakresie dla pacjentów- zaznaczył starosta Mirosław Walicki.

Przecięto symboliczną wstęgę otwierająca Pracownię Rezonansu Magnetycznego, która ks. Artur Domański poświęcił.

Oddział jak z bajki

Tego dnia odbyło się też oficjalne oddanie do użytkowania barwnie odnowionego oddziału dziecięcego i bloku porodowego. - Razem z zespołem lekarskim i pielęgniarskim myśleliśmy, jak to zrobić, żeby poprawić warunki dla małych dzieci i dla naszych „diamentów”, chodzi o dzieci, które przychodzą tutaj zestresowane i potrzebują przyjaźni, miłej atmosfery, która uspokaja i powoduje, że pobyt w szpitalu nie jest taki stresujący- przypomniał ordynator oddziału dr Samir Ismail, który znalazł sponsora- Ambasadę Kataru w Polsce, która za odnowienie oddziału zapłaciła 65 tys. zł. Ambasador Abdulla A. Rahman Fakhroo powiedział, że dla ambasady jest to gest wobec dzieci, bo one są najważniejsze. Był pod wrażeniem wyglądu oddziału.

Relacja Waldemara Jaronia.

Oprócz wymienionych w tekście, w wydarzeniu udział wzięli dyrektor Wydziału Zdrowia MUW Tomasz Sławatyniec, dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ Zbigniew Terek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie Dariusz Piotrowski, wicestarosta Marek Ziędalski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie Dorota Brojek, burmistrzowie Garwolina, Łaskarzewa, Żelechowa, wójtowie Miastkowa Kościelnego, Trojanowa, Maciejowic, reprezentująca firm Simens Healthineers Ewa Kałużny, radni powiatowi, personel szpitala.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.