Garwolin

Garwolin: odsłonięto tablicę jednego z ostatnich rycerzy Rzeczypospolitej

Region Wt. 01.06.2021 09:37:34
01
cze 2021

W ostatnią niedzielę maja, w garwolińskiej kolegiacie Przemienienia Pańskiego odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy ku czci porucznika Stanisława Kopika pseudonim „Zemsta”- żołnierza 1 Pułku Strzelców Konnych, Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” w Garwolinie, Narodowych Sił Zbrojnych w zgrupowaniu oddziałów „Bartka”.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii, ks. Stanisław Szymuś wraz z prepozytem kolegiaty ks. prałatem Ryszardem Andruszczakiem i kapelanem środowisk kombatanckich powiatu garwolińskiego ks. prałatem, ppor. w st. spocz. Edmundem Szarkiem oraz ks. ppor. Krzysztofem Banasiukiem. - To właśnie dziś wkraczasz dumnym krokiem w żołnierskim rynsztunku do kolegiaty garwolińskiej nasz bracie, bo takie oblicze widnieje na płaskorzeźbie wyrzeźbionej przez bratanka, do tej wspólnoty parafialnej, która od ponad 600 lat stanowi o wierności krzyżowi Chrystusowemu, krzyżowi, którego broniła młodzież w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. To dziś możemy powiedzieć z dumą, że kolegiata garwolińska to panteon Rzeczypospolitej, w którym zatknięte zostają tablice tych, którzy swoje życie poświęcili dla Kościoła i ojczyzny. Wracasz tutaj poruczniku Stanisławie, bo masz do tego prawo...- mówił podczas homilii ks. Szarek. - Wy nie byliście żadną bandą, jak was nazywali zdrajcy, jeno ostatni rycerze Rzeczypospolitej. Byliście rycerzami stąd, z polskich miast i wsi, spoza gór i rzek, boście byli nauczeni Polski niepodległej, Polski chrześcijańskiej, Polski spod znaku białego orła w dumnej koronie, a nie spod sierpa i młota, Polski spod znaku Maryi- artykułował kapłan.

Przed nabożeństwem historyk, prof. Zbigniew Gnat- Wieteska przedstawił bogaty życiorys por. Kopika /życiorys można przeczytać TUTAJ/, a jego bratanek, artysta rzeźbiarz Cezary Kopik, przekazał płaskorzeźbę z wizerunkiem Stanisława Kopika na ręce ks. Stanisława Szymusia „  by umieścił go w poczet osób zasłużonych i bohaterów”.
Po Eucharystii odsłonięto, umocowaną na frontonie kolegiaty tablicę ku czci por. Stanisława Kopika ps. „Zemsta”, którą ufundowała rodzina i jej przedstawiciele dokonali aktu odsłonięcia tablicy, którą ksiądz prałat Edmund Szarek poświęcił.

Oprócz przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, władz samorządowych powiatu garwolińskiego z wicestarostą Markiem Ziędalskim i radną Agnieszką Sadowską- Janiec, miasta Garwolina z burmistrz Marzeną Świeczak, w uroczystości udział wzięli górale i harnasie Okręgów Żywieckiego i Śląska Cieszyńskiego, członkowie Związku Żołnierzy NSZ, delegacja Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, poczty sztandarowe Górali Żywieckich z Kamesznicy, 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie, ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie i „Ryba” w Łaskarzewie, OSP Garwolin, OSP Leszczyny, OSP Zawady, a uświetniła je orkiestra dęta OSP Garwolin.
WJ/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
oaza%%% Niedz. 06.06.2021 13:37:06

teraz wielu komunistów i peslowców honoruje "ZEMSTE" Kopika jeszcze nie dawno ci sami nazywali go bandyta słuzac pzpr,