Garwolin

Garwolin: pamięci bohaterów polskiego podziemia

Region Pon. 01.03.2021 08:31:31
01
mar 2021

Eucharystią w intencji Ojczyzny i złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą poświęconą zamordowanym bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej- ofiarom stalinizmu. W ten sposób Garwolin oddał hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia.


Mszy św. w kolegiacie Przemienienia Pańskiego przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Szymuś. W kazaniu kapelan środowisk kombatanckich ks. prałat Edmund Szarek nawiązał do przypadającej 28 lutego 77. rocznicy tragicznych wydarzeń wymordowania i spalenia mieszkańców Wanat w parafii Łaskarzew, ale również wielkiej rocznicy, która wpisała się w historię dziejów naszej ojczyzny. 29 lutego 1768r. w Barze na Podolu zawiązana została Konfederacja Barska- pierwszy zryw niepodległościowy o charakterze religijnym i narodowym w obronie wiary katolickiej i wolności. -W dniu 1 marca obchodzić będziemy kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niech ta historia, niech te rocznice, które przeżywamy dziś, przy ołtarzu ofiary Jezusa Chrystusa i ofiary synów i córek naszej polskiej ziemi, niech żyją w nas. A kiedy spoglądamy spojrzeniem wiary, spostrzegamy, że byli tymi, którzy zrealizowali postulat naszego mistrza Jezusa Chrystusa, oddali życie za braci, oddali życie za sprawę, która przerasta wymiar ich osobistego życia, a nazywa się Polska- artykułował kapłan.

Po nabożeństwie delegacje powiatu w osobach przewodniczącego Waldemara Trzaskowskiego, członka zarządu Krzysztofa Ośki i radnej Agnieszki Sadowskiej- Janiec, miasta Garwolina z przewodniczącym Jarosławem Jaskułą i sekretarzem Cezarym Tudkiem, Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie z prezesem Antonim Frąckiewiczem i wiceprezesem Marianem Cabajem, WKU, ZNP i in., złożyli kwiaty pod krzyżem na dziedzińcu kościoła oraz pod tablicą poświęconą zamordowanym bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej- ofiarom stalinizmu.fot. UM Garwolin
WJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Henryk Pon. 01.03.2021 07:19:53

Jeśli mnie stare oczy nie mylą, to wśród oddających hołd NIEZŁOMNYM są byli działacze Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej młodego narybku nieboszczki PZPR.