Gmina Lubartów: niebezpieczny wypadek na quadzie
wrz 2024
Policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło 25 września na terenie gminy Lubartów, gdzie dwie osoby zostały ranne po niebezpiecznej przejażdżce na czterokołowcu. Jak się także okazało, pojazd miał założone tablice rejestracyjne od ciągnika rolniczego, a kierowca i dwóch pasażerów podróżowali nim bez kasków.
Do niebezpiecznego wypadku z udziałem czterokołowca doszło 25 września w miejscowości Trójnia w gminie Lubartów. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 24-letni kierujący quadem z niewyjaśnionych na ten moment przyczyn, na prostym odcinku drogi doprowadził do wywrócenia pojazdu w wyniku czego kierowca i dwoje przewożonych pasażerów doznało obrażeń ciała. 30-letnia mieszkanka Warszawy i 32-letni mieszkaniec gminy Lubartów, zostali przewiezieni do szpitala. 24-latek, który kierował quadem był trzeźwy. W czasie dalszych czynności ustalono, że pojazd miał zamontowane tablice rejestracyjne od ciągnika, nie był dopuszczony do ruchu oraz nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia. Ponadto, zarówno kierowca, jak i pasażerowie podróżowali nim bez wymaganych kasków.Już wkrótce 24-latek odpowie przed sądem za spowodowanie wypadku drogowego, jazdę bez hełmu ochronnego, kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu oraz bez wymaganego ubezpieczenia, a także przewożenie większej liczby osób niż pozwala budowa konstrukcyjna pojazdu.
Konsekwencje prawne poniesie także właściciel, który odpowie za umieszczenie na czterokołowcu tablic od innego pojazdu, co według obowiązującego prawa jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do lat 5. Odpowie także za udostępnienie pojazdu niedopuszczonego do ruchu innej osobie.
Kierowco przypominamy !
Czterokołowcem lekkim może kierować osoba, która ma ukończone 14 lat i uzyskała prawo jazdy kat. AM. Może prowadzić go również osoba, która posiada uprawnienie kat. A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D oraz T.
Zarejestrowane i ubezpieczone czterokołowce i czterokołowce lekkie mogą jeździć po drogach publicznych, w strefach ruchu i zamieszkania, ale nie mogą poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach.
Podróżowanie quadem, może być przyjemnością, jednak brawura i przecenianie swoich możliwości może skończyć się bardzo niebezpiecznie.
Wyposażenie pojazdu w zalegalizowane tablice rejestracyjne jest jednym z warunków dopuszczenia pojazdu do ruchu. Mówi o tym art. 71 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. To tym ważniejszy znak identyfikacyjny, że jeden numer może być dopisany tylko do jednego pojazdu. 1 października 2023 r. w życie weszła nowelizacja Kodeksu karnego dotycząca artykułu 306c KK.
Nowy artykuł 306c § 2 Kodeksu Karnego brzmi: kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
sierżant sztabowy Jagoda Maj
0 komentarze