Prochownia w Terespolu. Historia zapisana w eksponatach
kwi 2023
Chcąc bliżej poznać Południowe Podlasie, warto udać się do Terespola. To graniczne miasto leżące nad Bugiem jest położone kilka kilometrów od białoruskiego Brześcia. To tu m.in. znajduje się jeden z elementów Fortyfikacji Twierdzy Brześć. Tu mieści się małe muzeum, w którym zgromadzono ogromną ilość eksponatów.
Prochownia w Terespolu to zabytkowy bunkier o powierzchni blisko tysiąca metrów kwadratowych. Wybudowana została ponad 110 lat temu przez cara Rosji w ramach pierścienia obronnego Twierdzy Brzeskiej. Pełniła ona w tamtym czasie rolę magazynu amunicyjnego dla obiektów fortecznych, rozlokowanych na terenie Przedmościa Terespolskiego.W 2011 roku niszczejący obiekt przejęli miłośnicy i hobbyści z Terespola, zrzeszeni w Kole Miłośników Fortyfikacji. Dokonali gruntownego remontu zarówno wewnątrz jak i na zewnętrz. Zwiedzając poszczególne sale ekspozycyjne każdy znajdzie coś dla siebie. Są m.in. eksponaty związane z historią wojskowości, lotnictwem i lotniskiem jakie funkcjonowało w Małaszewiczach na początku XX wieku. Miłośnicy kolei także znajdą coś dla siebie m.in. makietę stacji Terespol z okresu lat 1919-1939 i wiele, wiele innych interesujących eksponatów.
Tym razem po Prochowni oprowadza Przemysław Wróblewski, animator kultury w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu.
2 komentarze
Fantastyczna sprawa! Warto odwiedzić, pooglądać i porozmawia z pracownikami Prochowi, bo można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
Kawał dobrej roboty.