Bielsk Podlaski

Historyczny mural w Bielsku Podlaskim

Region Pon. 09.11.2020 13:33:00
09
lis 2020

W Bielsku Podlaskim powstał mural upamiętniający wkroczenie do miasta wojsk polskich w 1919 r. W ten sposób uczczono przypadającą w tym roku 101. rocznicę połączenia powiatu bielskiego z Rzeczpospolitą i 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonanie muralu zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Podlaskiego.

Historyczny mural znajduje się na ścianie bloku przy ul. Mickiewicza 35 w bezpośrednim sąsiedztwie skweru im. Izabeli Branickiej. Z inicjatywą jego powstania wystąpiła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej.

- Ponad dwa lata temu opracowaliśmy projekt pt. „Niepodległa”. W ramach ogólnopolskiego projektu, którego celem było upamiętnienie 100-lecia Niepodległości, zaplanowaliśmy m. in. stworzenie patriotycznego muralu. Zaproponowane przez nas działania nie uzyskały jednak środków finansowych na ich realizację. Tematyką muralu żywotnie zainteresował się pan Artur Kosicki, marszałek województwa i to dzięki jego pomocy, w tym roku udało się zrealizować ten projekt - wyjaśnia Barbara Babulewicz, Prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. - Tym muralem chcemy uczcić 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 101. rocznicę niepodległości Bielska.

- Wydarzenie, jakim było wejście wojsk polskich do Bielska Podlaskiego 16 lutego 1919 roku, było ważne nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale również dla całej Polski. Zakończył się okres niepewności spowodowany działaniami wojennymi i mogliśmy przystąpić do budowania odrodzonej państwowości. Po 123 latach zaborów zostaliśmy jedynymi gospodarzami we własnym kraju. Cieszę się, że samorząd województwa przyczynił się do stworzenia tego muralu, który będzie przypominał o tych wydarzeniach – mówi marszałek Artur Kosicki.

Mural upamiętnia wejście do Bielska wojska polskiego, trzy miesiące po odzyskaniu Niepodległości. Szwadron rotmistrza Ludwika Wielowiejskiego z 10 Pułku Ułanów Dywizji Litewsko-Białoruskiej wkroczył do miasta w niedzielę, 16 lutego 1919 r., o godz. 8.00 rano.

- Niepodległość dotarła do Bielska z opóźnieniem, gdyż kilkusettysięczne niemieckie wojska okupacyjne wycofywały się z Ukrainy koleją przez Bielsk do Prus Wschodnich, zgodnie z umową zawartą między nowo powstałym Państwem Polskim a Niemcami, umożliwiającą pokojowe ich odejście, zamiast grożącego zbrojnego marszu na Warszawę. Ostatni żołnierze niemieccy opuścili Bielsk rano, 16 lutego 1919 r. i zaraz potem doszło do przemarszu pododdziału wojsk polskich ulicami miasta. Był to symboliczny znak ponownego połączenia tych ziem z macierzą. Podczas badań historycznych okazało się, że było to właśnie 16, a nie jak dotąd powszechnie przypuszczano, 19 lutego. Właściwa data stanowi element muralu, aby utrwalić ją w świadomości społecznej – wyjaśnia Zbigniew Romaniuk, historyk, autor książki „Ku Niepodległej. Powiat bielski w latach 1914-1919”.

Twórcą muralu jest Piotr Topczyłko, artysta specjalizujący się w obrazach wielkoformatowych.

Tekst i zdjęcia: Władysław Tokarski / Wrota Podlasia

ABol/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.