POWIAT SIEDLECKI

Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzale

Region Pon. 13.12.2021 09:58:27
13
gru 2021

Jarmark Bożonarodzeniowy odbył się 11 grudnia w Świetlicy Wiejskiej w Strzale w Gminie Siedlce. W programie był czas na wspólne kolędowanie, rodzinne ubieranie choinki czy zakupy podczas kiermaszu.

Pierwszy Jarmark odbył się w Pruszynie w 2019 roku. W tym roku Jarmark odbywał się w świetlicy w Strzale. Zorganizowany został prze GOK w Siedlcach z/s w Chodowie i Koło Gospodyń Wiejskich w Strzale. Imprezę rozpoczął wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Strzale Edyta Pytlak, dyrektor GOK w Siedlcach z/s w Chodowie Iza Kuniewicz. Jako pierwsza wystąpiła grupa śpiewacza Strzałki. Później na scenie prezentowały się liczne grupy kolejnych artystów: Magdalena Księżopolska, Lena Ornowska, Lena Wójcik, Babie Lato, Chodów, Ale Babki, Białki. Wewnątrz sali ustawiły się stoiska, na których wystawcy prezentowali swoje wyroby, które pomogą w bogatszym przeżywaniu zbliżających się Świąt. Wszyscy uczestnicy poczuli magię świat dzięki pięknie zaśpiewanym utworom przez Karinę Szurek i Olgę Wujkowską.
 
Podczas Jarmarku odbył się Kongres Kultury - "Folklor w kulturze - Tradycje Bożonarodzeniowe” . Wystąpienia zaproszonych gości dotyczyły zwyczajów związanych z oczekiwaniem i przygotowaniem do świąt Bożego Narodzenia i tradycją różnych regionów Polski. Prelegenci Ewelina Raczyńska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach i Małgorzata Jaszczolt - kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie zaciekawiły słuchaczy swoim wystąpieniem przedstawiając zapomniane już obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Dominik Święs w interesujący sposób opowiedział o swojej pasji kolekcjonowania bombek z PRL. Na zakończenie nie mogło zabraknąć Mikołaja, który porwał do tańca wszystkich uczestników Jarmaku.


MJa/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.