Jubileusz 100-lecia oraz nadanie imienia i sztandaru szkole w Zgórzu
paź 2024
W niedzielę, 20 października, w podniosłej i pełnej wzruszeń atmosferze Publiczna Szkoła Podstawowa w Zgórzu w gminie Miastków Kościelny przeżywała uroczystość 100 – lecia swojego istnienia, połączoną z nadaniem imienia oraz poświęceniem nowego sztandaru. Historyczny dzień upamiętniono odsłonięciem tablicy pamiątkowej, a marszałek województwa wyróżnił szkołę medalem „Pro Masovia” za „wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego”.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w miejscowej kaplicy, które celebrowali ks. prałat Adam Turemka i diecezjalny duszpasterz harcerek i harcerzy ks. Kacper Rysak. Kapłan w homilii mówił m.in., że uroczystość nadania imienia Szarych Szeregów to deklaracja identyfikacji z wartościami, które uosabia zbiorowy patron. Harcerki i harcerze, w czasie II wojny światowej pomimo młodego wieku dali liczne dowody bohaterstwa, dojrzałości i świadomości narodowej, angażując się w działalność konspiracyjną i walkę zbrojną. Postawa ta stała się podstawą ich zasłużonej legendy. Mimo upływu lat członkowie Szarych Szeregów stanowią ciągle aktualny wzór patriotyzmu, męstwa, niezłomności i heroizmu. Następnie ks. Adam Turemka sztandar poświęcił.Druga część uroczystości celebrowana była w budynku szkoły, gdzie nastąpiła ceremonia przekazania placówce sztandaru. Dyrektor szkoły Ewa Salamończyk przedstawiła historię placówki, której sytuacja lokalowa w ciągu stu lat jej funkcjonowania zmieniała się wielokrotnie. W latach dwudziestych nauka odbywała się w wynajętych pomieszczeniach prywatnych domów. W końcu lat dwudziestych rozpoczęto budowę szkoły w Zgórzu. Dzieci rozpoczęły naukę w nowej szkole w 1934 roku, wtedy oddano do użytku dwie sale lekcyjne. Taki stan trwał do końca lat czterdziestych. W latach sześćdziesiątych nauka odbywała się w czterech salach lekcyjnych. W latach 1968-1970 przeprowadzono generalny remont i rozbudowę szkoły. Po rozbudowie szkoła dysponowała sześcioma salami lekcyjnymi i mieszkaniami dla nauczycieli. Kolejny generalny remont i kolejną rozbudowę przeprowadzono w latach 1990-1995. W 2019 roku została wykonana termomodernizacja i kolorowa elewacja szkoły. Obecnie szkoła dysponuje 8 klasopracowniami, pracownią komputerową, salą gimnastyczną i jadalnią. Co ciekawe, do szkoły uczęszcza blisko 150 uczniów, z czego około 90 należy do drużyny harcerskiej.
Przewodniczący Rady Gminy Marcin Zając odczytał uchwałę o nadaniu szkole imienia Szarych Szeregów oraz sztandaru, które to wspólnie z wójtem Jerzym Jaroniem wręczyli dyrektor szkoły. W obecności gości i społeczności szkoły, uczniowie złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar. Kolejnym punktem bogatego programu uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej doniosłe wydarzenie, jakim było stulecie istnienia szkoły, nadanie imienia i sztandaru. Tablicę poświęcił ks. prałat Adam Turemka.
Po okolicznościowym programie artystycznym w wykonaniu harcerzy, w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, dyrektor siedleckiej delegatury UMWM Magdalena Sałata przekazała szkole medal „Pro Masovia” za „wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego”. Były kwiaty, gratulacje i okolicznościowe grawertony m.in. od starosty Iwony Kurowskiej, życzenia od prezes garwolińskiego Oddziału ZNP Haliny Poszytek, Powiatowego Inspektora Sanitarnego Doroty Brojek, zastępcy komendanta powiatowego PSP mł. bryg. Pawła Sobora, radnego powiatowego Marcina Jaronia, władz gminy z wójtem Jerzym Jaroniem, zastępcą Sławomirem Rusakiem, przewodniczącym RG Marcinem Zającem z radnymi, komendanta Hufca ZHP Garwolin Leszka Ochniewicza, mieszkańców Zgórza i in.
Tak huczne urodziny zdarzają się rzadko. Szkoła w Zgórzu towarzyszyła w dorastaniu kilku pokoleniom lokalnej społeczności. Z okazji tego wspaniałego jubileuszu, płynęły do całej społeczności szkolnej życzenia kolejnych lat sukcesów i kolejnych pokoleń wspaniałej młodzieży, która opuści tę placówkę, będąc dobrze przygotowaną do wyzywań, jakie niesie dorosłość.
1 komentarze
W gminie Miastków Kościelny to dopiero program „rodzina na swoim”