Kraj

Kilka dnia dłużej na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Region Pt. 02.06.2023 10:33:55
02
cze 2023

Do 5 czerwca przedsiębiorcy mogą jeszcze ubiegać się o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do ministerstwa zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Dzięki temu prowadzący działalność gospodarczą mają jeszcze kilka dni, by dopełnić tej formalności.

Zgodnie z przepisami, jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, przedsiębiorcy przysługuje jej zwrot.

- Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie automatycznie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie do 5 czerwca odesłać do ZUS-u. Jeżeli na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o zwrot, a z rocznego rozliczenia wynika nadpłata, osoba prowadząca działalność może sporządzić taki wniosek samodzielnie – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Może go sporządzić wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze. Dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA.

Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia.

Co ważne, przedsiębiorca powinien również zweryfikować, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot, jest poprawny lub wprowadzić go ręcznie.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook