Siemiatycze

Kolejny krok w stronę Via Carpatia

Region Wt. 30.01.2024 16:48:16
30
sty 2024

Powstająca droga ekspresowa S-19 już wkrótce połączy trzy największe miasta Polski wschodniej – Białystok, Lublin i Rzeszów. Stanowić będzie ona część międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Decyzję o zezwoleniu na realizację jej kolejnego odcinka wydał we wtorek, 30 stycznia wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Decyzja dotyczy odcinka, łączącego Malewice (gm. Dziadkowice) z Chlebczynem, znajdującym się już na terenie województwa mazowieckiego.

W ramach inwestycji powstanie przeszło 25 kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej. Towarzyszyć jej będzie cała infrastruktura – dwa węzły drogowe, dwa MOP-y, ponadto estakady, mosty i wiadukty, a także przejścia dla zwierząt. Powstanie również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.
- Wierzę, że takie decyzje będę podpisywał często, żeby nasza podlaska sieć drogowa mogła się dynamicznie rozwijać – mówił wojewoda podczas spotkania z mediami. – To ważna decyzja, tym bardziej, że nowy odcinek stanowić będzie część drogi integrującej systemy drogowe praktycznie całej Europy Wschodniej, począwszy od Litwy aż po Turcję.

Na uroczystym podpisaniu dokumentów był również poseł Krzysztof Truskolaski, członek sejmowej Komisji Infrastruktury. Zwracał on uwagę, że co prawda prace związane z S-19 na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie są bardziej zaawansowane, ale robione jest wszystko, aby nadrobić opóźnienia.

- Wyzwań związanych z infrastrukturą na Podlasiu jest naprawdę wiele – dodał. – Takie trasy, jak na przykład Białystok-Ełk również powinny uzyskać status drogi ekspresowej. Wierzę, że dzięki naszej współpracy z Ministerstwem Infrastruktury będzie to możliwe już niedługo.

Na konferencji byli również obecni podlascy samorządowcy – zastępca burmistrza Siemiatycz Henryk Czmut oraz Dorota Kędra-Ptaszyńska, wójt gminy Boćki. Zgodnie zwracali uwagę, że powstająca nowa „dziewiętnastka” pozwoli nie tylko na szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie, ale także na pozbycie się ruchu tranzytowego z podlaskich miejscowości.

- Blisko 180 kilometrów podlaskiej S-19 przechodzi z fazy projektowania w fazę realizacji – podsumowuje Norbert Wyrwich, dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która wnioskowała o wydanie decyzji. – To w sumie piętnaście zadań inwestycyjnych. Już dziś prace na kilku odcinkach są bardzo zaawansowane, zaś dzięki tej decyzji już w lutym będziemy mogli rozpocząć budowę kolejnego.

Droga S-19 od granicy z Białorusią do granicy ze Słowacją będzie miała długość ponad 580 km, z czego w standardzie drogi ekspresowej – ok. 575 km. Na terenie naszego województwa powstanie niemal 180 kilometrów. Prace budowlane trwają obecnie na odcinkach: Kuźnica-Sokółka, Haćki-Bielsk Podlaski Zachód, Bielsk Podlaski Zachód-Boćki i Boćki-Malewice. W najbliższych miesiącach zostaną wydane decyzje dotyczące odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód oraz obwodnicy Bielska Podlaskiego.

8 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Prawda Śr. 31.01.2024 11:10:17

A co ma czmut do s19? Brawa PiS bo to dzięki wam powstanie ta droga. Przypominam nie udolne starania waszego rządu kilka lat temu PO

Prawdziwa prawda Śr. 31.01.2024 17:24:51

A co ma bobel do s19, zwlaszcza na odcinku bocki-malewice? bo nie dość, że się fotografował tak samo jak tutaj, to jeszcze nawet extra bo do zdjęcia machał łopatą pod boćkami.

a wszystko Czw. 01.02.2024 05:32:30

tyle lat lewactwo nas zwodziło z 19tką, dopiero ruszyło za prawicy, basen w siemkach tez zasługa prawicy tylko lansuja sie jak przy 800 plus, wrociły czasy ze piniadze beda tym zza Wisły a wy polaczki ze wschodu bedziecie plakac i lzy polykac, szubrawcow nie brakuje, Boze czy doczekam normalnosci bez tej zawisci, czasy przedrozbiorowe przyszły i trzeba chyba bata na naród bo sam rzadzic sie nie umie, wy rzadzacy macie lustra ? i komentujacy też?

kierowca Śr. 31.01.2024 18:24:46

A co ze zjazdem w Dziadkowicach który obiecał starosta. Czy to też był populizm na potrzeby wyborów ?

Lonia Śr. 31.01.2024 10:06:29

Niech sobie każdy ogłasza, a nam się dobrze jechało, i o to chodzi.

Magda Śr. 31.01.2024 07:03:17

BRAWO Panie wojewodo PASZKOWSKI, bo to dzięki determinacji Pana następcy mogli ogłosić sukces.....hihihihi

Osoba Śr. 31.01.2024 11:10:48

Prawdę mówic dzięki wam ta druga by nie powstała

dima,dima Czw. 01.02.2024 15:29:43

z bólem na twarzy ,jest uśmiech i ........będzie ska...,już nie da się zablokować, to nie znaczy że będzie ukończony odcinek, ha ha