Kościół

Kontemplacja i zawierzenie przez różaniec

Siedlce Pon. 05.06.2023 16:18:08
05
cze 2023

Około 800 osób z diecezji siedleckiej wzięło udział w XI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca na Jasną Górę. Byli oni przedstawicielami parafii z 20 dekanatów.

Pielgrzymka trwała dwa dni i odbyła się pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. Rozpoczęła się w piątek, 2 czerwca od Apelu Jasnogórskiego, czuwania modlitewnego i Mszy św. Drugiego dnia członkowie kół Żywego Różańca zgromadzili się przed jasnogórskim szczytem, by tam wspólnie się modlić i formować. Zostali powitani przez abp. Wacława Depo, który zachęcał wszystkich do wytrwałej modlitwy różańcowej. Istotnym punktem pielgrzymki była konferencja wygłoszona przez ks. Wojciecha Bartoszka, krajowego duszpasterza Apostolstwa Chorych. Kapłan opowiadał o umiłowaniu różańca przez chorych. Potwierdzał, że ta modlitwa towarzyszy im w dni pełne boleści, w bezsenne noce, a także w ostatnich ziemskich chwilach.

- Duchowe ogołocenie może poprowadzić chorego do coraz większego zawierzenia się Panu i Jego Matce. To droga wiary, okupiona nieraz wieloma przykrymi stanami psychicznymi: buntem, niezrozumieniem, targowaniem się z Bogiem i ludźmi, depresją - podkreślał ks. Bartoszek. Zaznaczał, że te trudne stany pomaga im przezwyciężyć różaniec. - Rodzi się wówczas głęboki pokój i radość z odnalezienia misji w życiu, w tak trudnym stanie - dopowiadał ks. Wojciech Bartoszek.

Swoje słowo do zgromadzonych skierowali także ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych oraz s. Emmanuela Stachurska z redakcji miesięcznika „Różaniec”.

Pielgrzymkę zakończyła Msza św., celebrowana pod przewodnictwem bpa Jana Glapiaka. Hierarcha wielokrotnie przywoływał w homilii nauczanie św. Jana Pawła II na temat różańca i cierpienia. Cytował też słowa papieża Benedykta XVI, który w Pompejach nauczał: „Różaniec jest modlitwą kontemplacyjną, dostępną dla wszystkich: dorosłych i dzieci, świeckich i duchownych, światłych i mniej wykształconych. Jest duchową więzią z Maryją, jednoczącą z Jezusem, pomagającą się do Niego upodobnić, podzielać Jego uczucia i postępować, jak On. Różaniec jest duchową bronią w walce ze złem, z wszelką przemocą, w walce o pokój w sercach, w rodzinach, w społeczeństwie, na świecie” – cytował bp J. Glapiak.

Tegoroczna pielgrzymka zapoczątkowała szósty rok Nowenny przygotowującej do 200-lecia Żywego Różańca.Inf. i foto: Agnieszka Chudzik

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.