Rolnicy

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 12 sierpnia 2021 r.

Region Czw. 12.08.2021 15:05:31
12
sie 2021

Dynamiczny rozwój polskiego winiarstwa Polski rynek wina intensywnie się rozwija. W roku 2019/2020 wprowadzono do obrotu 7108,77 hl wina, co w przeliczeniu daje ok. 950 tys. butelek o pojemności 0,75 l. Wzrost produkcji wina w ostatnich dwóch latach wyniósł ponad 100%.

Wprawdzie krajowe akty prawne regulujące rynek wina istniały już w 2004 r., jednak dopiero w 2005 r. decyzją Rady Unii Europejskiej Polska zaliczona została do strefy „A” uprawy winorośli. Oznaczało to, iż wino produkowane w Polsce można było przeznaczyć na sprzedaż. Jednakże zawarte w krajowych aktach prawnych ówczesne bariery administracyjne, które były zbyt skomplikowane dla małych producentów wina, spowodowały, iż zainteresowanie wyrobem wina z przeznaczeniem do sprzedaży było niewielkie. Ewidencję producentów wina prowadzi Krajowy Ośrodek wsparcia Dorota jabłońska - Gorzała kierownik Departamentu Interwencji Rynkowych KOWR poinformowała, że na początku obecnej dekady w ewidencji prowadzonej przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego, a od 1 września 2017 roku – przez Dyrektora Generalnego KOWR, znajdowało się zaledwie kilkanaście winnic. Szacuje się, ze w roku gospodarczym 2021/22 będzie ich blisko 380. Najwięcej producentów wina znajduje się w województwach: małopolskim, lubuskim, dolnośląskim, podkarpackim oraz lubelskim. Winnice zakładane są również w innych regionach Polski, np. w województwach łódzkim, pomorskim, czy nawet warmińsko - mazurskim. Uprawa winorośli w części kraju o surowszym klimacie jest możliwa dzięki postępowi biologicznemu i tworzeniu nowych odmian roślin. Polskie winnice posiadają liczący od kilkunastu arów do kilkunastu hektarów upraw winorośli. Powierzchnia winorośli ogółem zaewidencjonowana przez KOWR w roku gospodarczym 2020/2021 wyniosła ok. 548 ha.

Producenci wina mają szereg obowiązków. Dorota Jabłońska- Gorzała podkreśliła, że muszą co roku do 15 lipca składać wnioski do KOWR o wpis do ewidencji, a także deklarować szacunkową ilość zbiorów winogron, wyprodukowanego wina i jego zapasów czy produktów ubocznych powstałych przy produkcji trunku.

Rejony winiarskie w Polsce w znacznej mierze pokrywają się z atrakcyjnymi regionami turystycznymi. Połączenie turystyki ze zwiedzaniem winnic, czyli tzw. enoturystyka, jest znakomitą okazją do promocji tych obszarów. Enolog Piotr Stopczyński powiedział w rozmowie z Radiem Podlasie, że powodzenie enoturystyki zależy od kilku czynników. Są to m.in. odpowiednie podejście do klienta-turysty i wysoka jakość oferowanych usług. Piotr Stopczyński dodał, że krajowa enoturystyka rozwinęła się w ostatnim roku, kiedy żyliśmy z ograniczeniami pandemicznymi. Nie wiadomo, czy będzie to stały trend - dodał rozmówca Radia Podlasie.

Piotr Stopczyński podkreślił, że w Polsce produkowane są wina czerwone, białe i różowe. Jednak klimat powoduje, że nie wszystkie rodzaje win można u nas produkować. Trudno jest np. opolskie wina deserowe z dużą zawartością cukru. W Polsce, podobnie jak u naszych sąsiadów- w Niemczech czy Czechach, dominują wina białe. W wyjątkowych pod względem warunków latach, można się spodziewać ciekawych win czerwonych. Jeśli chodzi o wina białe, to odmiany dłużej dojrzewające- leżakujące w beczkach dębowych - wpisują się w konwencję kuchni polskiej. Enolog powiedział, że polskie wina stają się coraz bardziej dostępne. Zaczynają się pojawiać w ofertach marketów. Są to także specjalne linie o nieco niższej jakości. POSŁUCHAJ

AI [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.