Garwolin

Maciejowice: patriotyczno-historyczna uroczystość /ZDJĘCIA/

Region Pon. 12.10.2020 15:51:00
12
paź 2020

10 października 1794 r. pod Maciejowicami rozegrała się jedna z największych i najkrwawszych osiemnastowiecznych bitew. Od 37 lat na początku października organizowane są w stolicy nadwiślańskiej gminy obchody kolejnych rocznic ostatniej bitwy I Rzeczpospolitej. W tym roku były to wyjątkowe uroczystości.

Wyjątkowe, ponieważ organizowane w trudnym czasie pandemii, niecodzienne, bo odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce walki w 1920 roku a patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Proboszcza parafii ks. kan. Stanisława Marczuka uhonorowano złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie mszą św. koncelebrowaną w maciejowickiej świątyni pod przewodnictwem ks. kan. Stanisława Marczuka, który w homilii wiele mówił o patriotyzmie, walce o niepodległość Polski w rożnych okresach jej historii, zdrajcach i bohaterach. - Dla tych, którzy kochają Polskę, choć niedoskonała, daleka od ideału, pochłonięta waśniami, niejednoznaczna w wyborach, to jednak jest naszą ojczyzną, jest moją matką, a matkę się szanuje. Nie zachęca się obcych państw, polityków do „zagłodzenia”, bo jest tylko jedna i dobrze by było, gdybyśmy o tym nie zapominali...- mówił kapłan.

W liście do uczestników uroczystości, który odczytał szef jego gabinetu politycznego, Mariusz Błaszczak napisał m.in. „dziś, żyjąc w bezpiecznej, niepodległej Polsce, z szacunkiem wspominamy tych, którzy 226 lat temu stanęli do walki o naszą ojczyznę. Dziękuję wszystkim obecnym na maciejowickich uroczystościach za pamięć o tamtych wydarzeniach i godne uczczenie naszych bohaterów. Osobom zaangażowanym w odkrywanie tajemnic historii życzę zaś rozwikłania zagadki braku grobów żołnierzy poległych w bitwie pod Maciejowicami”. Starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki mówił, że Tadeusz Kościuszko na krakowskim rynku wzbudził w sercach Polaków nadzieję na wolne i suwerenne państwo, nadzieję, która nagle zgasła na maciejowickich polach. - Wynik tej bitwy był wielkim narodowym dramatem. Tego dnia zakończyła się walka Tadeusza Kościuszki jako naczelnika insurekcji, która stała się przykładem i drogowskazem dla przyszłych pokoleń. Mimo klęski militarnej powstania, naczelnik Tadeusz Kościuszko zostawił w sercach i umysłach Polaków testament polityczny, którego głównym hasłem była walka o suwerenność ojczyzny przy wysiłku całego narodu polskiego- artykułował gospodarz powiatu.

W swoich przemówieniach, poseł Henryk Kowalczyk, Grzegorz Woźniak, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, radny mazowiecki Krzysztof Żochowski, dyrektor siedleckiej delegatury MKO Adam Skup i wójt Tomasz Kwiatkowski mówili o trudnej drodze Polski do niepodległości, o sile, jaką Insurekcja Kościuszkowska dała polskiemu narodowi na czas ponad 120 lat niewoli, aby pielęgnować poczucie dumy narodowej, wartości i wytrwałość dążenia do niepodległości. W podobnym tonie pisali w listach parlamentarzyści Maria Koc, który odczytał asystent Michał Jaworski, Adam Bielan, odczytany przez radną mazowiecką Joannę Bala i Daniela Milewskiego, który przedstawił Jakub Nowak.

Odsłonięcie tablicy

Po nabożeństwie odsłonięto tablicę upamiętniającą zmagania polskich żołnierzy na ziemi maciejowickiej w wojnie polsko- bolszewickiej 1920 roku. „Dla uczczenia naczelnika insurekcji Tadeusza Kościuszki, dla uhonorowania wszystkich żołnierzy, którzy dla ratowania niepodległości ojczyzny w 1974 i 1920 roku, z determinacją stawili tutaj czoła przeważającym oddziałom wroga”- napisał prezydent Andrzej Duda. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali proboszcz parafii, ks. kan. Stanisław Marczuk, dyrektor Łukasz Kudlicki, starosta Mirosław Walicki i wójt Tomasz Kwiatkowski. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem Obrońców Ojczyzny, gdzie zamocowana została odsłonięta tablica.

Apel poległych przy pomniku Kościuszki

W asyście kompanii honorowej 1.Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej i wojskowej orkiestry dętej z Dęblina, przemaszerowano pod pomnik T. Kościuszki na maciejowickim rynku, gdzie odczytano fragment bitwy pod Maciejowicami wg opisu J.U. Niemcewicza. Odczytany został też apel pamięci i oddana salwa honorowa, a delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Na placu przed ośrodkiem kultury wojsko zaprezentowało najnowszy sprzęt, który jest na wyposażeniu polskiej armii. Była też prezentacja militariów z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej i Bitwy Warszawskiej.

Organizatorami wzorowo przygotowanej uroczystości było Starostwo Powiatowe w Garwolinie, Urząd Gminy w Maciejowicach i parafia w Maciejowicach, a prowadził je wicestarosta, historyk Marek Ziędalski.

Na dźwiękową relację z patriotyczno- historycznego wydarzenia zapraszamy do sobotniej „Kultury na fali”.


WJ/Garwolin [ja]

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.