Marsz dla Życia i Rodziny w Sokołowie Podlaskim
wrz 2024
8 września 2024 r. w Sokołowie Podlaskim odbył się Marsz dla Życia i Rodziny. Inicjatywa ta była już organizowana w poprzednich latach, ale przez pandemię przerwano ją. Organizatorzy to wspólnoty z trzech sokołowskich parafii: Akcja Katolicka, Caritas, Domowy Kościół, Klub Ojca Sokołów, Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym, Przyjaciele Oblubieńca, Ruch Światło – Życie, Współpracownicy Sióstr Salezjanek.
Spotkania organizacyjne trwały od wiosny, ponieważ marsz pierwotnie miał się odbyć 16 czerwca. Z pewnych względów przeniesiono go na wrzesień i to był strzał w dziesiątkę.Marsz dla Życia i Rodziny objęli honorowym patronatem Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk oraz Fundacja Małych Stópek. Patronatem medialnym objęły go: Katolickie Radio Podlasie, Podalasie24, Niedziela Podlaska, Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej. Podczas Festynu Rodzinnego zbierano na wsparcie Fundacji Małych Stópek.
Przed Mszą Świętą przyjechał na parking pod Konkatedrę „Dzwon Głos Nienarodzonych” z diecezji rzeszowskiej. Każdy mógł podejść i uderzyć w dzwon, jako swoje poparcie dla poszanowania życia poczętego. Dzwon był w trakcie marszu oraz podczas pikniku.
O godzinie 12:30, przed Mszą św. małżeństwo Marzena i Kamil, rodzice pięciorga dzieci dali świadectwo o swoich rozterkach, kiedy dowiedzieli się w trakcie ciąży o chorobie dziecka. Mały Kacper urodził się z wadą serca, ale biega i cieszy się życiem. Podczas Eucharystii, której przewodniczył Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk, zgromadzeni usłyszeli o roli rodziny, o wartości życia, o obronie dziecka od poczęcia.
Po Mszy św. spod Konkatedry wyruszył Marsz dla Życia i Rodziny. Ogromną radość organizatorom sprawiła tak wielka liczba uczestników. Ksiądz Biskup odprowadził maszerujących, a następnie udał się do Węgrowa, na uroczyste otwarcie kaplicy wieczystej adoracji.
Po przyjściu na Trawnik Coolturalny zgromadzeni wysłuchali wystąpienia ks. Piotra Arbaszewskiego oraz Joanny Wilgodzkiej, którzy byli inicjatorami marszu. Mówili o ważnych kwestiach takich jak: demografia w Polsce, potrzeba wspierania rodzin, pomoc samotnym matkom, adopcja. Ważnym punktem było stoisko pro-life.
Na Trawniku wiele się działo. Było wspólne uwielbienie pod przewodnictwem scholi dziecięcej z trzech parafii. Na stoiskach można było znaleźć poczęstunek. Było malowanie twarzy, robienie breloczków, zabawy integracyjne, bańki mydlane, malowanie kredą, kolorowanki. Można było zrobić sobie zdjęcie w ramce z okolicznościowym napisem. Klub Ojca rozdawał model ,,Jasia”, który ukazuje dziecko w 10 tygodniu życia prenatalnego.
Podczas Pikniku Rodzinnego oprócz wspólnot w organizacji wydarzenia pomogli także: Ochotnicza Straż Pożarna Cukrownia, Monika Pajka, Koła Gospodyń Wiejskich Wyrąb, Przywózki, Wojewódki, wolontariusze ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Szkolne Koła Caritas z I LO im. Marii Skłodowskiej – Curie, Szkoły Podstawowej Nr 6. Piękne fotografie to zasługa pana Rafała Chruściela.
Na koniec wszyscy wysłuchali koncertu uwielbienia w wykonaniu Anny Maliszewskiej oraz Gabrieli Pliszka – Kraska, które uświetniły ten dzień swoim wspaniałym koncertem.
Szczególne podziękowania należą się pracownikom Sokołowskiego Ośrodka Kultury na czele z nieocenionym Panem Dyrektorem Marcinem Celińskim i jego załogą. Pomogli oni przy organizacji pikniku, zapewnili nagłośnienie, potrzebny sprzęt, okazali dużo życzliwości oraz otwartości. Podziękowaniu dla Pana Pawła Kryszczuka i jego syna Franka za poprowadzenie pikniku na scenie.
Komitet organizacyjny to: Jolanta i Jakub Celińscy, Marcin Celiński, Joanna Denisiuk, Teresa Dziukowska, Hanna Grochowska, Janina Kalinowska, ks. Tomasz Łapiński, Monika Osińska, Dorota Pykało, s. Anna Pytka, Aneta Romańczuk, Krzysztof Rybak, ks. Michał Sawicki, Joanna Wilgodzka.
Zobacz Galerię
tekst: Jolanta Celińska
fot: Jolanta Kryszczuk, ks. Marcin Gołębiewski
1 komentarze
Super impreza. Tak trzymać.