Siemiatycze

Mielnicki korowaj – ciągle żywa tradycja

Region Niedz. 12.05.2024 19:30:46
12
maj 2024

Po raz 16. w Mielniku nad Bugiem odbył się Festiwal Korowaja. W sobotę, 11 maja w tym wyjątkowym konkursie kulinarnym zaprezentowano 10 ciast obrzędowych, wszystkie zachwycały wyglądem, zdobieniami, a jak przekonała się komisja konkursowa a potem i wszyscy widzowie – korowaje uwodziły też smakiem. Jurorzy mieli apetyczne, ale trudne zadanie oceny korowaj i wyboru tych najlepszych. Kiedy komisja degustowała, obradowała i oceniała publiczność zgromadzona w Topolinie nad Bugiem przysłuchiwała się koncertowi.

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły lokalne i zaproszeni goście: Zespół Nowina z Moszczony Królewskiej, Zespół Mielniczanie z Mielnika, Zespół Ludowy Pawłowianki działający przy Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim, Zespół Wrzosy z Wilanowa i Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Jakówek.
Gdy wybrzmiały ostatnie nuty, komisja w składzie: Magdalena Chirko - Sekretarz Gminy Mielnik, Ludmiła Stawska - pomysłodawca konkursu kulinarnego Korowaj Mielnicki, Helena Szczygoł - lokalna artystka prowadzące prywatne muzeum etnograficzne Mielnicki Kuferek, Helena Datczuk - laureatka konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy Perła 2017 za mielnicki korowaj weselny, Aleksandra Tobota - lokalny rękodzielnik, właścicielka kawiarni „Kafka na Polnej” w Mielniku, Anna Szpura - kulturoznawca od wielu lat prowadząca pracownię Kulinart, zajmująca się odtwarzaniem tradycji i zwyczajów kulinarnych wschodniej Polski, ekspert kuchni nadbużańskiej w programach telewizyjnych – komisja ta ogłosiła werdykt, wskazując zwycięzców i przyznając wyróżnienia.Najwyżej oceniono korowaja przygotowanego przez Katarzynę Konstanciuk z Boratyńska Ruskiego, która wypiek przygotowała wraz z Klubem Seniora. Drugie miejsce zdobyła Monika Andrzejuk - Jakówki, a trzecie Ewelina Boratyńska z Mielnika. Wyróżnienia otrzymały: Danuta Gryglas – Nowy Pawłów, Barbara Hackiewicz – Mielnik, Alina Tyszkiewicz – Stara Kornica. Podziękowania za udział otrzymali: Jakub Hackiewicz – najmłodszy uczestnik, Bożena Muzyka, Lucyna Chromiec i Paulina Ogryzek.
Konkurs prowadził i nagrody wręczał Michał Baranowski - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.

16. Festiwal Korowaja Mielnickiego 2024 został objęty patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.