Ryki

Młody mężczyzna stracił ponad 8000 złotych

Region Pon. 12.02.2024 15:57:00
12
lut 2024

21-latek na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż rolki. Niestety stracił ponad 8000 zł, bo padł ofiarą oszustwa na „pracownika banku”.

W ubiegły weekend dęblińscy policjanci zostali powiadomieni o oszustwie, którego ofiarą padł 21-latek zamieszkały w województwie warmińsko-mazurskim. Z przekazanej informacji wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż rolki. Zaraz po ukazaniu się ogłoszenia otrzymał wiadomość SMS z linkiem prowadzącym na stronę banku, gdzie miał się zalogować, aby umożliwić kupującemu przelanie pieniędzy. Zgłaszający próbował się zalogować na stronę banku, lecz mu się nie udało. Wówczas stwierdził, że adres strony internetowej jest podejrzany i zadzwonił na infolinię banku. Po wybraniu numeru telefonu biura obsługi banku zgłosił się automat za pomocą, którego 21-latek powiadomił, że chce zmienić hasło do logowania. Pokrzywdzony dostał informację, że zmiana hasła potrwa kilka minut. Po chwili otrzymał telefon od mężczyzny podającego się za pracownika banku, który poinformował zgłaszającego, że ktoś próbuje wypłacić mu pieniądze z konta i aby je uchronić musi podać kody BLIK, dzięki którym pracownik przeniesie oszczędności na bezpieczne konto. Pokrzywdzony będąc przeświadczony, że rozmawia z pracownikiem swojego banku wygenerował i podał łącznie 3 kody BLIK. Jak się później okazało posłużyły one oszustom do wypłaty pieniędzy z konta 21-latka, który stracił łącznie ponad 8000 złotych.

Policja apeluje o rozwagę. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Pamiętajmy, zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, skontaktujmy się telefonicznie, porozmawiajmy z tą osobą, zweryfikujmy tą informację. Pracownicy banków nigdy nie prosi o wypłatę pieniędzy ani wpłatę ich na inne konto. W tym celu nie podawaj kodów BLIK obcym oraz nie korzystaj z ich kodów.

aspirant Łukasz Filipek
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Mateusz Biernacki

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.