Młodzi w samorządności. Kongres Samorządów Uczniowskich w Garwolinie
paź 2024
Początek owocnej współpracy, wytyczania nowych dróg, a przede wszystkim dyskusji – nie tylko o samorządach szkolnych, czy samorządności w ogóle, ale także o młodych ludziach – ich problemach, potrzebach i potencjale. Kongres Samorządów Uczniowskich odbył się po raz pierwszy, ale na pewno nie będzie ostatnim tego typu spotkaniem.
- Konferencja samorządów była wielkim krokiem w stronę stworzenia przestrzeni do współpracy międzyszkolnej. Jako przedstawiciele poszczególnych szkół często zapominamy o tym, jak ważna jest współpraca. Dzięki tej konferencji mogliśmy uzmysłowić sobie, jak wiele jesteśmy w stanie osiągnąć, otwierając się na wspólne działanie, w końcu nasz głos może być głosem młodzieży Garwolina – mówi Oliwia Masny z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie, jedna z uczestniczek spotkania.„Samorządność w szkole” – pod takim hasłem 10 października w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbył się Kongres Samorządów Uczniowskich. Młodzi ludzie, uczniowie szkół z terenu naszego miasta, mieli okazję zdobyć nowe doświadczenia i wymienić się wiedzą i dobrymi praktykami. Celem wydarzenia było także kształtowanie umiejętności liderowania, pracy zespołowej, nauka dostrzegania problemów i ich rozwiązywania. - Bardzo się cieszę, że udało się w jednym miejscu i czasie spotkać przedstawicielom samorządów szkół działających w naszym mieście. Mam nadzieję, że każdy z uczestników znalazł coś dla siebie – odkrył coś nowego, dowiedział się, że to, co robi, jest dobre albo znalazł sposób na rozwiązanie problemów. Każda zmiana i każda współpraca zaczyna się od pierwszego małego kroku i wierzę, że ten kongres takim właśnie krokiem był – mówiła Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.
Kongres Samorządów Uczniowskich składał się z kilku części. Na początek w panelu dyskusyjnym wzięli udział przewodniczący Rady Miasta Garwolina Marek Mikulski, sekretarz Garwolina Cezary Tudek, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Kacper Broniszewski oraz przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina Rafał Talarek. Samorządowcy rozmawiali o tym, czym jest samorządność, jakie są jej blaski i cenie, o możliwościach, szansach, zagrożeniach i odpowiedzialności.
W części pt. „Młodzi w centrum” prelegenci postawili w centrum zainteresowania młodych ludzi – ich problemy oraz funkcjonowanie w społeczeństwie. Uczestnicy kongresu wysłuchali prelekcji psycholog Izabeli Tudek dotyczącej pierwszej pomocy emocjonalnej, czyli wsparcia rówieśniczego dzieci i młodzieży. Justyna Dybcio z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie przyjrzała się ofercie kulturalnej dla młodych oraz ich uczestnictwu w kulturze. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie – mł. asp. Karolina Lipiec oraz sierż. szt. Jarosław Buczek opowiedzieli o zagrożeniach i sytuacjach niebezpiecznych z udziałem młodzieży, a Jakub Brzozowski z Młodzieżowej Rady Miasta zaprezentował formalne zasady funkcjonowania samorządów uczniowskich.
Głos zabrali także ci, dla których przede wszystkim zostało zorganizowane to wydarzenie. Przedstawiciele samorządów uczniowskich przedstawili swoje szkoły i działalność samorządu. W przygotowanych prezentacjach widać było nie tylko ogromną liczbę wydarzeń i akcji, ale przede wszystkim ich różnorodność – od celebrowania kalendarza świąt nietypowych, przez debaty polityczne i akademie patriotyczne, po akcje charytatywne.
Swoją działalność zaprezentowali uczniowie wszystkich obecnych na kongresie szkół - Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Garwolinie, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Garwolinie, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Garwolinie, I Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie, Zespołu Szkół nr 1 w Garwolinie oraz Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie.
Ostatnią częścią wydarzenia były warsztaty, które poprowadził socjoterapeuta, pedagog oraz kierownik wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Garwolina Marcin Makaruk. Pod hasłem „Bo jak nie my to kto” kryły się zadania pokazujące, że dobra współpraca, czysta komunikacja i wsparcie to przepis na sukces wspólnego działania. Pod okiem prowadzącego uczestnicy kongresu w grupach zastanawiali się nad rolą samorządów w szkołach i poza ich murami, nad cechami dobrego lidera, dobrego nauczyciela oraz nad tym, czego oczekują od współczesnej szkoły.
- Można by zacytować: Nikt nie prosił, a każdy potrzebował. Świetnie pomyślany i sprawnie zorganizowany Kongres Samorządów Uczniowskich. Znakomita okazja do budowania więzi i wymiany doświadczeń młodzieży z naszego miasta. Mam nadzieję, że będą kolejne tego typu spotkania – zaznacza Katarzyna Borkowska, opiekunka samorządu szkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Garwolinie.
Organizatorami Kongresu Samorządów Uczniowskich byli Miasto Garwolin oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach zadania „Garwoliński Program Rozwoju Młodzieży – wspieranie kreatywności i innowacyjności” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Zobacz Galerię
inf. pras.
1 komentarze
Przyda lyby się chyba warsztaty dla samorządowców bo chyba zapomnieli czym jest ta samorzadność