POWIAT SIEDLECKI

Mordy: Obchody 101. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego

Region Czw. 19.08.2021 11:26:18
19
sie 2021

W niedzielę, 15 sierpnia na rynku w centrum Mordów odbyły się uroczyste obchody 101. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Organizatorem wydarzenia było Miasto i Gmina Mordy przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Siedlcach oraz Dywizjonem Przeciwlotniczym 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z ramienia 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka.

O godz.14.oo w Choinie Ostojskiej odprawiona została  Msza  polowa i odbyła się akademia. Główne uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Mordach sprawowaną przez proboszcza ks. Karola Klewka z udziałem władz samorządowych, Wojska Polskiego, Pocztów Sztandarowych i zaproszonych gości. Następnie w uroczystej defiladzie prowadzonej przez Orkiestrę Wojskową przemaszerowano się na cześć oficjalną pod Pomnik Poległych w latach 1918-1920, która rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Polskiego, po czym  głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Mordy  Pan Jan Ługowski, który przywitał wszystkich  gości i mieszkańców gminy zebranych na placu. Podczas uroczystości głos zabrali: Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Tchórzewski, Radny Powiatu Siedleckiego Pan Marek Gorzała, Dyrektor Zespołu Oświatowego w Mordach Pan Jerzy Borowski, Sołtys wsi Pan Henryk Czarnocki, po czym zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się Apel Pamięci, Salwa Honorowa oraz złożenie kwiatów przez delegacje pod Pomnikiem „Poległych 1918 -1920”. Zakończeniem części oficjalnej było odegranie  przez Orkiestrę Wojskową  „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”

Całość uroczystości uświetnił przepiękny koncert „ W hołdzie poległym w latach 1918-1920 r.” w wykonaniu Artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i Scen Warszawskich: Anna Potyrała-Listwon- sopran, Andrzej Wiśniewski-tenor, Paweł Listwon-akompaniament fortepianowy, Tadeusz Melon-skrzypce, Ryszard Nowaczewski- scenariusz i prowadzenie. Na koniec koncertu zaproszono wszystkich uczestników na scenę do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

W czasie imprezy przygotowano również wiele atrakcji: punkt spisowy Narodowego  Spisu Powszechnego 2021, punkt konsultacyjny w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”,  punkt informacyjny dotyczący szczepień przeciwko COVID – 19, stoisko dotyczące profilaktyki uzależnień, gry, zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk,  zorganizowała loterie fantową, w której każdy los wygrywał. Wystawa prac rękodzieła mieszkanek naszej gminy. Obejrzeć można było również ciekawą wystawę plakatów, których projekty zostały opracowane przez studentów Wydziału Sztuki UTH w Radomiu. Celem wystawy jest promowanie bezpiecznych zachowań i ostrożności wśród osób starszych.  Zwiększenie świadomości seniorów w obszarach finansowym i zasad bezpieczeństwa w codziennym obcowaniu z finansami, bankomatami i operacjami finansowymi realizowanymi drogą elektroniczną.

Organizatorami wydarzenia byli również : Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Mordach,  Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach, 18 Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka, Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Mordach, Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Radzikowie Wielkim, Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Mordy, Szkoła Podstawowa im. ks. Kanonika Dymitrowicza w Radzikowie Wielkim, Szkoła Podstawowa im. Waleriana Łukasińskiego w Mordach,  Zakład Gospodarki Komunalnej w Mordach.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Siedlecki Pan Karol Tchórzewski.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl.


Inf. pras.


Js

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.