Diecezja siedlecka

Na pątniczy szlak wyruszyła Parczewska Grupa Rowerowa

Kościół Sob. 06.07.2024 15:34:13
06
lip 2024

W sobotę, 6 lipca, Mszą świętą sprawowaną o godz. 8.00 w Bazylice Mniejszej w Parczewie swoje piętnaste pielgrzymowanie do Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczęła Parczewska Grupa Rowerowa. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Kociubiński, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela i przewodnik duchowy wyjazdu. W ten sposób pięćdziesięciu pielgrzymów z Parczewa włączyło się w XIX Ogólnopolską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę, której tegoroczne hasło brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

W homilii kapłan nawiązał do proroka Amosa, który dziś dla wyruszających w trasę jest symbolem zżymania się z samym sobą, pewnych kryzysów, słabości, boleści i cierpień dlatego, że sam był prorokiem posłanym w kontekście pewnego uciemiężenia głoszenia nawrócenia Izraela.

- Amos był zwykłym pasterzem posłanym do ludzi z wysokich sfer Izraela. Bardzo mocno, bardzo długo zżymał się ze sobą, aby podjąć to powołanie, ale kiedy je podjął, to dzisiaj proroctwo pokazuje nam owoc, którym jest nawrócenie bardzo szybkie, które Pan Bóg przedstawia przez jego posługę. Tak może być i z naszą pielgrzymką. Ten początek może być trudny, nie tylko dla mnie, ale też dla niektórych z Was, którzy jesteście może wyrwani z pracy, wyrwani ze swoich domów, wyrwani ze swoich społeczności. Trzeba znowu wejść w małą wspólnotę, w małą społeczność, nauczyć co zrobić, żeby komuś nie zawadzić, jak działać żeby być pomocnikiem, a nie tym, który będzie burzył. To jest trudne na początku, ale prorok Amos jest przykładem tego, że warto szczególnie ze względu na Boga. Pielgrzymka to nie jest sama w sobie przejazdowa, krajobrazowa podróż, ale coś co ma dotknąć serca i sumienia. I z takim zamysłem będziemy też w tej pielgrzymce uczestniczyć – mówił ks. Jan.

Po Mszy świętej pielgrzymi zebrali się na parkingu przy kościele, aby dokonać odprawy i wyznaczyć grupy, w jakich będą poruszać się na szlaku. Pielgrzymka rowerowa to połączenie modlitwy i duchowej podróży z fizycznym wyzwaniem jazdy na rowerze. Codziennie na szlaku sprawowana będzie Eucharystia oraz odmawiane modlitwy i rozważania. W posłudze duchowej wspierać ks. Jana będzie brat Wojciech ze Zgromadzenia Werbistów obecnie posługujący wśród biednych w Lizbonie.

Pielgrzymkę zakończy uroczysta Msza święta sprawowana na Wałach Jasnogórskich w sobotę 13 lipca o godz. 11.30, która zgromadzi pielgrzymów rowerowych z całej Polski. Przewodniczyć jej będzie Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
mihau Pon. 08.07.2024 05:59:13

bezpiecznej podróży i wytrwałości 🤟

szczęść Boże Niedz. 07.07.2024 09:54:42

dobrej drogi i dobrej pogody

Maria Zalewska Pon. 08.07.2024 07:50:22

Niech Was Bóg prowadzi bezpieczną drogą,a dobrzy ludzie,wspierają na szlaku pielgrzymkowym pozdrawiam z Panem Bogiem 🙏🤗