„Nadbużańskie Sławatycze” istnieją już 20 lat
lis 2020
Ciekawostki, fakty historyczne, wydarzenia z życia gminy oraz zdjęcia to wszystko, a nawet więcej można znaleźć w publikacji „Nadbużańskie Sławatycze”, która wydawana jest rok rocznie w gminie Sławatycze. W 2020 r. „Nadbużańskie Sławatycze” świętuje jubileusz 20-lecia istnienia.
„Nadbużańskie Sławatycze” to publikacja, której początki sięgają roku 2000, dzięki staraniom Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Sławatycze. Sekretarzem redakcji, jest Bolesław Szulej, dyrektor GOK Sławatycze.
Jest to jedyny tego rodzaju popularnonaukowy periodyk na obszarze południowego Podlasia. – Niewielu wówczas wierzyło, że się utrzyma. A jednak przetrwał i funkcjonuje dalej, wzbogacając kulturowy dorobek Ziemi Sławatyckiej, upowszechniając wiedzę o czasach minionych, dokumentując dorobek dnia dzisiejszego. – mówi Bolesław Szulej i dodaje – Warte zauważenia jest to, że wydawnictwo w znaczącym stopniu przyczyniło się do intelektualnego pobudzenia środowiska lokalnego, ożywienia społecznego w naszej „Małej Ojczyźnie”. Wydawnictwa pozwoliło też na powrót do korzeni wielu sławatyckim „emigrantom”, stąd wywodzącym się, a mieszkającym obecnie w różnych częściach kraju. Wiele tych powrotów, również na łamy naszego rocznika, było niezwykle wzruszających, sentymentalnych, z przysłowiową łezką w oku – podsumował sekretarz redakcji.
W tym roku rocznik „Nadbużańskie Sławatycze” obchodzi skromny jubileusz 20-lecia istnienia. – Cieszy fakt, że „Nadbużańskie Sławatycze” przyczyniły się do zwiększenia liczby publikacji o ziemiach nadbużańskich, że w kręgu pisarskim zaistnieli członkowie naszych rodzin, sąsiedzi, znajomi … znajomi znajomych – dodał Bolesław Szulej.
W XX numerze rocznika „Nadbużańskie Sławatycze” znalazła się niezwykła pamiątka związana z początkami Sławatycz. Otóż prof. Feliks Kiryk, pracujący od ponad 20 lat nad inwentaryzacją zasobów archiwalnych rękopisów sandomierskiej kapituły katedralnej, odnalazł wśród kilkunastu przywilejów królewskich w języku ruskim, dokument papierowy z zachowaną nieco pokruszoną pieczęcią. Napis na pergaminie głosi:
„1520, 31 października, Kraków
Zygmunt I król polski etc. zezwala Boguszowi (Bohuszowi) Bohowitynowiczowi, marszałkowi i pisarzowi hospodarskiemu oraz dzierżawcy kamienieckiemu na lokację miasta w Sławatyczach nad Bugiem z targiem i karczmą oraz zbudowanie zamku”
Jak wyjaśnił Bolesław Szulej, dyrektor GOK w Sławatyczach, dyrektor Archiwum Diecezji Sandomierskiej, ks. dr Piotr Tylec, udostępnił „od ręki” skan tego dokumentu, by mógł zostać opublikowany w tym numerze, jeszcze przed 500 rocznicą, która przypadała 31 października 2020 roku. – Kto by mógł przypuszczać, że dokument lokacyjny naszych Sławatycz znajdziemy w pięknym Sandomierzu. Podpisał go Król Zygmunt I Stary. Dziś jesteśmy jednym z nielicznych byłych miasteczek Podlasia, których zezwolenie na lokację jest zachowane w oryginale. Ten numer rocznika, będzie też na najbliższe dziesięciolecia przewodnikiem i źródłem wiedzy dla wszystkich miłośników historii naszego regionu, dzięki opracowaniu Pana prof. Krzysztofa Pietkiewicza „Zagadkowa transakcja..” Jest to szczegółowe opracowanie dziejów Sławatycz okresu Bohowitynowiczów w oparciu o najstarsze źródła epoki – podkreślił Bolesław Szulej.
Redakcja rocznika „Nadbużańskie Sławatycze” nadal zamierza pracować nad publikacją, tak aby mieszkańcom jak i gościom przybliżać historię oraz ciekawostki Ziemi Sławatyckiej.
W planach są m.in.:
- podjęcie prace nad udostępnieniem czytelnikom znajdujących się w archiwach dokumentów rękopisów z XVI, XVII i XVIII wieku dotyczących Sławatycz
- przybliżenie historii szkolnictwa w Sławatyczach w latach 1865-1914 jak również w latach 1918-1939
- zaprezentowanie osiągnięć i zamierzeń samorządu w zakresie rozwoju społeczności lokalnej.
Bolesław Szulej, sekretarz redakcji podkreślił, że gdyby nie wsparcie władz samorządu Gminy Sławatycze, przedsięwzięcie to nie miało szans na powodzenie. – Wyrazy uznania należą się również pracownikom sławatyckich instytucji kultury i oświaty, członkom Kolegium Redakcyjnego, autorom wielu interesujących artykułów, którymi mogliśmy się dzielić z Czytelnikami – podsumował Bolesław Szulej.
W roczniku "Nadbużańskie Sławatycze" znajdują się również zdjęcia naszej redakcyjnej koleżanki Izabeli Chajkaluk.
ICH/Sławatycze [ja]
0 komentarze