Garwolin

Nadzór budowlany: dużo badanych spraw pochodzi z donosu

Region Wt. 07.03.2023 09:46:05
07
mar 2023

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Garwolinie prowadzi rocznie około 500 spraw zakończonych wydaniem decyzji lub postanowienia. Wśród nich znaczny odsetek stanowią skargi na samowolę budowlaną i prowadzenie robót bez wymaganego pozwolenia na budowę. Skala tego procederu jest znaczna, dlatego wprowadzono możliwość legalizacji uproszczonej.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego kontroluje przestrzeganie i stosowanie przepisów prawa budowlanego, prowadzi postępowania administracyjne w sprawach samowoli budowlanych, udzielania pozwolenia na użytkowanie, przyjmowanie zawiadomienia o rozpoczęciu i zakończeniu budowy, orzeka o wyłączeniu z użytkowania obiektów ze względu na zły stan techniczny i wnioskuje o rozpoczęcie postępowań w sprawie odpowiedzialności zawodowej.

- Co roku PINB w Garwolinie prowadzi ok. 500 spraw zakończonych wydaniem decyzji lub postanowień. Większość decyzji dotyczy udzielenia pozwolenia na użytkowanie, rozbiórek budynków ze względu na zły stan techniczny. Szczególnym rodzajem spraw, które PINB prowadzi, są sprawy zainicjowane przez wniesienie skargi. Skargi te dotyczą najczęściej samowoli budowlanej, prowadzenia robót bez wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia itp. - mówi Grzegorz Rosłaniec, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Garwolinie, i dodaje, że skargi najczęściej składają sąsiedzi, których relacje międzyludzkie ostatnio się popsuły. Dotyczą one najczęściej prowadzenia robót budowlanych bez pozwolenia, wykonania obiektów budowlanych w całości lub w części bez pozwolenia, jak również wykonywania robót bez odpowiedniego zgłoszenia. Od września 2020 r. niektóre samowole można jednak szybko i bezpłatnie zalegalizować.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z Grzegorzem Rosłańcem-Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w Garwolinie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.