Biała Podlaska

Natychmiastowe stawiennictwo żołnierzy 2 LBOT. Trwa certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej

Region Sob. 15.06.2024 13:49:58
15
cze 2024

W sobotę, 15 czerwca w nocy żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT otrzymali sygnał alarmowy do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu. Sprawdzenie stawiennictwa żołnierzy to jeden z elementów trwającej certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dziś w godzinach porannych na ulicach miast i miasteczek województwa lubelskiego można było zobaczyć żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przemieszczający się do swoich jednostek Terytorialsi to element ćwiczenia - nie ma to związku z jakimkolwiek zagrożeniem bezpieczeństwa państwa lub działaniami wojennymi toczącymi się za naszą wschodnią granicą.

W związku z trwającą certyfikacją WOT we wszystkich pododdziałach 2 Lubelskiej Brygady OT sprawdzane są zdolności w zakresie m.in. potencjału osobowego oraz gotowości do realizacji zadań. Podczas apelu ewidencyjnego sprawdzono sprzęt i uzbrojenie, jakim dysponują żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Następnie wszyscy udali się na szkolenia w swoje stałe rejony odpowiedzialności (SRO), podczas których będą doskonalić umiejętności taktyczne i strzeleckie.

Natychmiastowe stawiennictwo jest jednym z elementów certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej, której celem jest ocena zdolności do działania piątego - najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz zdolności do realizacji zadań zarządzania kryzysowego w czasie pokoju. Warto podkreślić, że WOT są pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji - dotychczas certyfikacji poddawano tylko wybrane jednostki wojskowe.

Ćwiczenie certyfikujące zakończy się w piątek, 21 czerwca.

Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.